İkinci kalp sesi çiftleşmesinin anlık frekans izlenmesi yöntemiyle kestiriminde farklı zaman-frekans dönüşümü yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different time-frequency analysis methods in estimating S2 split by tracking the instantaneous frequency
  1. Tez No: 349797
  2. Yazar: SONER KOTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, farklı zaman-frekans analizi yöntemleri, ikinci kalp sesi çiftleşmesinin anlık frekans izlenmesi yöntemiyle yapılan kestiriminde karşılaştırılmıştır. İkinci kalp sesi çiftleşmesinin uzunluğu, çeşitli kalp hastalıkları hakkında doktorlara önemli ipuçları vermektedir. Çiftleşme kestirimi için geçmişte yapılmış çalışmalarda en fazla kullanılan üç zaman frekans analizi yöntemi olan kısa zamanlı Fourier dönüşümü, Wigner-Ville dönüşümü ve dalgacık dönüşümü karşılaştırılmıştır. Çalışmada yapay ve gerçek kalp sesleri kullanılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, en yüksek doğruluğa sahip kestirimlerin, Wigner-Ville dönüşümü kullanılarak yapılan kestirimler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, different time-frequency analysis methods are compared in estimating the second heart sound split. Length of the second heart sound split gives doctors important clues about the certain heart disases. Three time-frequency analysis methods which are used mostly in estimating the split in the past are compared: short time Fourier transform, Wigner-Ville distrubution and continous wavelet transform. Simulated and real heart sound signals are used to estimate the split. It can be concluded that the estimations which made by using Wigner-Ville distrubution has a high accuracy.