Polatlı İlçesindeki koyun ağıllarının yapısal özellikleri ve geliştirme olanakları
Structural fetures and improvement possibilities of sheep hauses in Polatlı district
  1. Tez No: 34980
  2. Yazar: ÖZLEM GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLATLI İLÇESİNDEKİ KOYUN AĞILLARININ YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE GELİŞTİRİLME OLANAKLARI Özlem GÜREL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Metin OLGUN 1994, Sayfa :136 Jüri : Doç. Dr. Metin OLGUN Prof. Dr. Aydın ÖNEŞ Doç. Dr. Turgut ÖZTÜRK Bu araştırmada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan“Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu”yardımı ile yapılan ağılların, yapısal ve fonksiyonel planlama özellikleri yönünden yeterlilik durumları araştırılmış ve sorunları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, Ankara İli Polatlı İlçesinde bulunan farklı kapasiteli 10 adet. kapalı ağılda yürütülmüştür. Araştırma sonucunda çeşitli çözüm alternatifleri geliştirilmiş ve yörenin iklim koşullarına uygun 300 baş kapasiteli bir ağıl planı hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Koyun ağılı, yapısal özellikler, çevre koşulları, hayvan barınakları.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Master's Thesis STRUCTURAL FEATURES AND IMPROVEMENT POSSIBILITIES OF SHEEP HOUSES IN POLATLI DISTRICT Özlem GÜREL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Metin OLGUN 1994 Page : 136 Jury : Assoc. Prof. Dr. Metin OLGUN Prof. Dr. Aydın ONES Assoc. Prof. Dr. Turgut ÖZTÜRK In this study, the sufficieny of structural and functional planning features of the sheep houses, which were constructed utilizing“Resource Utilization Fund”Carried out by the Ministry of Agriculture and Rural Affairs was investigated and tried to determine their problems. The study was Conducted on 10 sheep houses at Polatlı district of Ankara province. At the end of the study, various alternative solutions were developed and according to the climatic conditions of the region it was tried to improve a sheep house plan for 300 heads. Key words = Sheep house, structural features, envirenmental conditions, animal houses.