Sabit yataklı ve hava akımlı bir buğday kurutucusunun bilgisayar yardımıyla simülasyonu
A computer aided simülation of a batch-type and air irculated grain drier
  1. Tez No: 34979
  2. Yazar: YASEMİN KARŞIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SABİT YATAKLI VE HAVA AK I ML I BİR BUĞDAY KURUTUCUNUN BİLGİSAYAR YARDIMIYLA S1MULASY0NU Yasemin KARSIGÎL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabil im Dalı Danışman Prof. Dr. Musa AYIK 1994, Sayfa: Sİ Jüri :Prof. Dr. Musa AYIK Prof. Dr. Rahmi KESKİN Doç. Dr. Kamil AL1BAS Bu çalışmada Ankara ilinde depolamaya uygun olmayan nemdeki buğdayın Temmuz ve Ağustos aylarında düşük sıcaklık koşullarında bava akımı ile kurutulmasının bilgisayar destekli simulasyonu amaçlanmıştır. Thompson un önerdiği İnce Tabaka Kurutma Teorisi Modeli esas alınarak Basic dilinde bir program hazırlanmış tır. Çevre havası kurutucu hava bazında alınıp depo tipi kurutucularda kurutma için gerekli hava debileri nem dağılımları çıkartılmıştır. Kurutma boyunca bozulmalar kontrol altında tutulmuştur. Programda girdi olarak ürünün ilk ağırlığı ilk nemi istenen son nem kurutma havasının sıcaklık artısı kurutucunun taban alanı kurutma havasının debisi ve katman kalınlığı kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Buğday. kurutma, kurutucular, simulasyon.
Özet (Çeviri)
±±- ABSTRACT Masters Thesis A COMPUTER AIDED SIMULATION OF A BATCH-TYPE AND AIR CIRCULATED GRAIN DRIER Yasemin KARŞIGjL Ankara University Graduate School of Natural and Appield Sciences Department of Agricultural Machiner Supervi 5or:Prof -Dr -Musa AYIK 1994, Page: 81 Jury: prof İDr'.Musa AYIK Prof'.T>rV1*ahmi KESKÎN Assoc.Prof. Dr.Kamil ALİBAŞ The aim of this study is to make the computerized simulation of drying of wheat that is not suitable for storage, by the way of air ventilation, during the months which are June- July at Ankara- During the study, according to Thompson's Thin Layer Drying Theory a Software has been written by using Basic Language, according to the assumption of the ambient air is as drying air, flow rate, moisture distribution and required time for drying, deterioration of product are observed/determined for the batch dryer- Weight of the moist product, initial moisture, final mousture, temperature changing of drying air, surface area of the base of the dryer, flow rate of drying air and bed thickness have been used as input of the software- KEY WORDS: Wheat, drying, dryers, simulation.