Farklı sistemlerle beslenen etlik bıldırcınlarda rasyon enerji seviyesinin bitkisel yağ katılarak artırılmasının besi performansı ve karkas randımanı üzerine etkileri
- Tez No: 34982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. FARUK ALARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI SİSTEMLERLE BESLENEN ETLİK BILDIRCINLARDA RASYON ENERJİ SEVİYESİNİN BİTKİSEL YAĞ KATILARAK ARTIRILMASININ BESÎ PERFORMANSI ve KARKAS RANDIMANI ÜZERİNE ETKÎLESÎ Hülya ERKOL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Ö.Faruk ALARSLAN 1994, Sayfe: 35 Jüri: Doç.Dr.Ö.Faruk ALARSLAN Prof.Dr.Şakir TUNCER Prof Dr. Ramazan ERKEK Bu araştırmada edik bıldırcınlar 0-5 haftalık“Tek Dönem”de ve 0-2 hafta (başlatma dönemi) ile 3-5 hafta (bitirme dönemi) olarak“Çift Dönem”de beslemenin ve ayrıca her iki sistemde derasyon enerji seviyelerinin bitkisel yağ katılarak arürnlmasınm etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 6 tip rasyon hazırlanmıştır. Tüm besi dönemi itibariyle elde edilen sonuçlar sırasıyla şöyledir. Besi Performansı: canlı ağırlık; 188.01, 191.85, 187.88, 183.54, 189.96 ve 191.10 g, canlı ağırlık artışı; 179.35, 182.91, 179.01, 174.70, 181.19 ve 182.28 g, yem tüketimi ; 539.46, 534.25, 504.26, 531.10, 545.12 ve 539.20 g, yem değerlendirme sapa; 3.008, 2.921, 2.817, 3.040, 3.009 ve 2.958 olarak tespit edilmiştir. Karkas Analizi: sıcak karkas; 136g(%72.56), 135.1g(%72.07), 129.71g(%71.83), 128.9g (%70.82), 133.32gf/o72.43), 135g(%72.63); lkg canlı ağırlık artışının yem olarak maliyeti: 23.028, 23.593, 23.917, 20.912, 21.945 ve 22.817 TL./kg olarak bulunmuştur. 0-5 hafta için yapılan istatistiki incelemelerde sadece yem tüketimi ve ekonomik analiz bakımından istatistiki farklılık ortaya çıkmıştır. Bu durumda en ekonomik besi sistemi“ Çift Dönemli Besi Sistemi ”olurken en uygun enerji seviyesi de 2900 ME KCal/kg olmuştur. Dolayısıyla bıldırcın besi rasyonlannda rasyon enerji seviyesinin bitkisel yağ katılarak artırılmasının olumlu bir etkisine rastlanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bildireni, enerji seviyesi, bitkisel yağ, besi sistemi, besi performansı, karkas randımanı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF RATIONS RISED ENERGY LEVELS WITH ADDING VEGETABLE OIL ON THE FATTENING PERFORMANCES AND CARCASSE YIELDS IN THE QUAILS FED DIFFERENT SYSTEMS Hülya ERKOL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc.Doç.Dr.Ö.Faruk ALARSLAN 1994, Page: 35 Jury: Assoc.Prof.Dr.Ö.Faruk ALARSLAN ProfJDr. ŞakirTUNCER Prof.Dr. Ramazan ERKEK In this experiment, effects of rations which are rised energy with vegetable oil were determined, on meat-type breed quails. Quails were fed at“single period”and“double period”. Double period feeding has been seperated as starting period (0-2 weeks) and finishing period (3-5 weeks). For this purpose six rations were formulated. At the end of this experiment fattening performance; live-weight; 188.01g, I91.85g, 187.88g, 183.54g, 189.96g, 191. lOg, live weight gains; 179.35g, 182.91g, 179.01g, 174.7g, 181.19g, 182.28g, feed consumption; 539.46g, 534.25g, 504.2% 531.10g, 545. 12g, 539.2g, feed efficiency, 3.008, 2.921, 2.817, 3.040, 3.009 and 2.958 were determined, respectively. Carcasse analysis: hat carcase were found 136g (%72.56), 135. lg (%72.07), 129.71g (%72.83), 128.9g (%70.82), 133.32g (%72.43), 135g (%72.63). Cost of 1kg live weight gain (cas feed consumption) was found 23.028, 23.593, 23.917, 20.912, 21.945 and 22.817 TL/kg respectively. There were significant differences among the feed consumptions and economical analysis. The best economical fattening method was“Double Period Fattening Method”and most suitable energy level was 2900 ME KCal/kg. As are suit of this experiment, it can be said that there was no beneficial effectives of rations that rised vegetable oil. KEYWORDS: Quail, energy level, vegetable oil, fattening method, fattening performance, carcasse yields.