Tarihi japon bahçeleri ve bonsai sanatında planlama uygulama etkileri
Historical japaness gardens and the principles of planning and practice and the art of bonsai
- Tez No: 34983
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARİHİ JAPON BAHÇELERİ VE BONSAİ SANATINDA j PLANLAMA - UYGULAMA İLKELERİ Ülker ÖZTÜRK (KEPENEKCİ) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Nizamettin KOÇ 1994, Sayfa :102 Jüri : Prof. Dr..Nizamettin KOÇ Prof. Dr..Yüksel ÖZTAN Doç Dr..Erdoğan YAŞLICA Japon bahçeleri dünyaca ünlü bir düzenleme sanatı olup.diğer yeşil alanlardan oldukça farklı ve gizemlidir. Bu çalışmada günümüze kadar gelen japon bahçelerinden, bu bahçelerde kullanılan malzemelerden ve nasıl kullanıldıklarından söz edilmiştir. Japonya,bahçe ve peyzaj sanatında tarih boyunca önemli katkısı olan ve bunu günümüze kadar getiren tek Asya devletidir denilebilir. Sonuç olarak Japon bahçesi sadece güzellik yaratmak için inşa edilmiş değil, ruhun huzur ve sükun bulacağı bir yer olarak yaratılmış bir eserdir. Japonların bin yılı aşkın bir süreden beri başlamış olması olası olan diğer düzenleme sanatı, bodur ağacı düzenleme sanatı olan Bonsai, günümüzde çok ilgi ve beğeni toplamıştır.Japonların sadece dışarıyları yetinmeyip yeşili evin içine de taşımaları insanın azda olsa doğa ile bütünleşmesine olanak sağlamıştır.Bir ağacın 10-15 cm boyunda olması ve dört mevsimi izlemeye olanak sağlaması insanın doğaya değişik gözle bakmasını sağlamıştır. Bu konuya Japonya' yi görmüş ve konuda uzmanlaşmış bir kişinin üstün yeteneği ile bakmak mümkün olmamıştır. Japon bahçeleri ve bonsai hakkında dilimizde yayınlanmış eser malesef yoktur ve tezimin bu konuda bir başlangıç olması, bahçe ve peyzaj mimarlığına ışık tutmasını dilerim. ANAHTAR KELİMELER : Japon bahçeleri, düzenleme sanatı, Bonsai.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters. Thesis HISTORICAL JAPANESS GARDENS AND THE PRINCIPLES OF PLANNING AND PRACTICE IN THE ART OF BONSAI Ülker Ö2TÜRK (KEPENEKCl ) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landspace architecture Supervisor :Prof.Dr.Nlzamettln KOÇ 1994, Sayfa :i02 Jury : Prof. Dr. Nlzamettlrt KOÇ Prof. Dr.Yüksel ÖZTAN Assoc. Prof. Dr. Erdoğan YAŞLICA Japanese gardens are very famous in the world as a hormony art and very mysterious and different from other green spaces. In this study ; Japanese gardens come from old dates, materials used in these gardens, and how these materials are used is mentioned. Japan is the only country which effects gardening and landscape architecture a great deal and brings all these things up to date. And Japanese gardens were created for relaxing the soul of human. Another harmony art which had been started for more than a thousand year ago is Bonsai which is the art of shaping short trees. Bonsai is liked very much nowadays. Japanese people moved the green inside of home so that human could, integrated whit the nature. In a 1 0 - 1 5 cm tree, we can see four seasions and look the nature in different aspects. It was inpossible to examine all these subjects like a person who is expert in that area and had been to japan unfortunately, there are not any Turkish publication about bonsai and Japanese gardens. So it is hoped that this study will be a beginning and a light to gardening and land scape architecture. KEY WORDS : Japanese gardens, a hormony art, Bonsai.