Mevcut bir betonarme yapının artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ile performansının değerlendirilmesi
Seismic performance evaluation of an existing reinforced concrete structure by incremental equivalent earthquake load method
  1. Tez No: 349857
  2. Yazar: HANDE ŞAHİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU DARILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, mevcut beş katlı betonarme bir yapının“Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007”de anlatılan doğrusal olmayan yöntemlerden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi kullanılarak deprem performans seviyesinin belirlenmesi anlatılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında incelen yapı türü konut binası olduğu için 50 yılda aşılma olasılığı %10 olan deprem düzeyi kullanılmıştır. Şekil değiştirmeye dayalı performans değerlendirmesinde, yapı için hedef yerdeğiştirme değeri hesaplanır. Bu değer altında itme analizi sonucunda, yapı elemanlarının sünek davranışa ilişkin plastik şekil değiştirme istemleri önceden belirlenmiş şekil değiştirme sınırları ile karşılaştırılarak yapısal performans değerlendirilmesi yapılmaktadır. Analizi yapılan mevcut betonarme bina konut türü bir yapı olduğu için, deprem performansının belirlenmesinde esas alınacak deprem düzeyi ve öngörülen minimum performans hedefi“Can Güvenliği”performans düzeyidir.
Özet (Çeviri)
In this study, earthquake performance level of a five storey concrete building by using incremental equivalent earthquake load method from one of the non-linear methods explained in“Specification for Buildings to be Built in Seismic Zones 2007”, are represented. As the residential building type is being analysed in the scope of this thesis study, the earthquake level of 10% probability of exceeding ocurrence in 50 years is used. In the deformation based performance evaluation, target displacement value is calculated for the building. Under this value in the result of pushover analysis, structural performance evaluation is done by comparing plastic deformation volitions and anticipated deformation limits. As the analysed existing concrete building is residential, while defining the earthquake performance, anticipated minimum building target is life safety performance level.