CPN tools programı kullanılarak SMTP (Basit posta aktarım protokolü)'nin modellenmesi
Modelling of SMTP (Simple mail transfer protocol) by using CPN tools programme
- Tez No: 349858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRVET KIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Petri Ağ grafiği ve CPN ML ye kısaca değinilmiş ,basit bir örnek üzerinden tanımlamalar verilerek CPN Tools programına ilişkin çalışma mantığı açıklanmaya çalışılmıştır.Hedef ve CPN Tools'da kulanılan temel fonksiyonlardan söz edilmiştir.CPN Tools programının organizasyonu ve kullanılan araçlar anlatılmaya çalışılmıştır.CPN Tools programının temel bileşenleri olan yer,geçiş ve ok kavramları açıklanmıştır.CPN ML temelleri anlatılmaya çalışılmıştır.İnternete bağlanma olayının modellendiği diğer bir örnekte ise internete erişmek için eşzamanlı olarak IP alan bilgisayarlardan oluşan sistemin benzetimi gösterilmiştir. SMTP protokolünün temellerine değinilmiş ve SMTP protokolünün e-postaları farklı hostlar arasında iletmek amacıyla kullanılmakta olan yaygın bir mekanizma olduğu vurgulanmıştır.SMTP'nin çalışma modeli ele alınarak kısaca açıklanmıştır.Ayrıca SMTP protokolünün temel bileşenleri olan UA(Kullanıcı Ajanı) ve MTA(Posta Aktarım Ajanı) üzerinde durulmuştur.MIME(Multipurpose İnternet Mail Extentions) yapısı kısaca açıklanmıştır.E-posta erişim modları anlatılmıştır.SMTP protokolünün CPN Tools kullanılarak oluşturulan modelleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is dealed shortly Petri net graphic and CPN ML,on a simple example it is tried to explain the operation mentality of CPN Tools programme by giving declarations.It is talked about the objective and basic functions used in CPN Tools.It is tried to describe organization of CPN Tools programme and tools used in it.Place,transition and arc concepts which are basic components of CPN Tool programme are explained.Fundamentals of CPN ML are tried to describe.İn another example which models the event of connecting to the internet,it is demonstrated the simulation of system of computers that takes IP concurrently to reach the internet. SMTP protocol is described.Fundamentals of SMTP protocol are dealed and it is emphasized that SMTP protocol is a widespread mechanism used for sending e-mails between different hosts.Operation model of SMTP is shortly explained.Additionally UA(User Agent) and MTA(Mail Transfer Agent) which are basic components of SMTP protocol are mentioned.MIME(Multipurpose İnternet Mail Extentions) structure is described briefly.E-mail access modes are explained. SMTP protocol models produced by using CPN Tools,are explained.