Bulaşık makinesi ısıl analiz ve modelleme çalışmaları
Thermal analysis and modelling of a dishwasher
- Tez No: 349905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. ERHAN BÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bulaşık makinelerinde de diğer tüm beyaz eşyalarda olduğu gibi, belirlenen standartlar ve çevresel baskılar enerji tüketiminin azaltılmasına yönelik olarak üreticileri zorlamaktadır. Daha az enerji tüketen ürünlerin oluşturulabilmesi için bulaşık makinesinin ısıl olarak iyi analiz edilerek enerji bilançosunun oluşturulması, alternatif uygulamaların belirlenmesi gerekmektedir.Bu sebeple gerçekleştirilen çalışmada, bulaşık makinelerinde enerji tüketiminin ısıl yöntemler kullanılarak azaltılmasına yönelik patentler ve uygulamalar kapsamlı olarak incelenmiş, bulaşık makinesinde bulunan bileşenler için çevrim boyunca ayrıntılı sıcaklık haritaları çıkarılmış, buna bağlı enerji bilançoları hesaplanmış ve ısı akısı ölçümleri gerçekleştirilmiş. Ek olarak bulaşık makinesindeki ısı geçişleri ve sıcaklık dağılımları termal kamera ile görüntülenmiştir.Literatür/patent araştırması ve deneysel çalışmalara ek olarak bulaşık makinesi ile ilgili olarak bir ısıl modelleme çalışması yapılmıştır. Söz konusu model için bulaşık makinesi içinde ısı transferlerinin gerçekleştiği temel kontrol hacimleri belirlenmiş ve bu hacimlerdeki elemanlar için zamana bağlı ısı dengesi denklemleri yazılarak açık sayısal yöntem ile çözdürülmüştür. Böylelikle, fiziksel ve yapısal özellikleri ile çevrim parametreleri belirlenen bir bulaşık makinesi için, elemanların çevrim boyunca değişen sıcaklık profilleri benzeşimleri gerçekleştirilebilmiştir. Modelden elde edilen veriler, deneysel verilerle de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Like other white appliances for the dishwashers standarts and enviromental needs force the producers to produce less energy consuming devices. To produce less energy consuming devices, it is so important to make the thermal analysis of the dishwashers.For this purpose, the patents and literature studies about the thermal methods for reducing the energy consumption of the dishwashers are analysed, the temperature profile and energy balance for the components of the dishwashers are evaluated, heat flux measurements are performed ,temperature distribution and heat fluxes are visualized by thermal camera.In addition to the research and experimental studies thermal modelling of the dishwasher is performed. In this study control volumes, where heat transfer mechanisms are stated, are determined, heat balance equations are composed and solved for each control volume. By using this thermal model, for a certain defined dishwasher, it is provided to simulate the temperature profile of all components during the washing process. The temperature profiles acquired from simulation are compared with the experimental results.