Düşük ışık düzeylerinde hava hedefi algılama sistemi
Airborne target sensing system at low level daylight
  1. Tez No: 34992
  2. Yazar: YÜCEL UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÜŞÜK IŞIK DÜZEYLERİNDE HAVA HEDEFİ ALGILAMA SİSTEMİ Yücel U?URLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Faruk ÖZEK 1994, Sayfa : 68 Jüri :Doç.Dr.Faruk ÖZEK Prof.Dr.Önder TÜZÜNALP Prof.Dr.Mümtaz YILMAZ Bu çalışmada, alacakaranlık ışık düzeylerinde gerçel zamanlı ve bilgisayar destekli pasif bir optoelektronik hedef algılama sistemi gerçekleştirilmiştir.Dedektör olarak ışığa aşın derecede duyarlı bir foto-çoğaltıcı tüp kullanılmıştır.Dedektör optik sistemin arkasına yerleştirilmiş ve dış elektromanyetik dalgalara karşı ekranlaması yapılmıştır.Negatif yüksek voltajla beslenen tüp için, kararlı ışık seviyelerinde algılama hedef algılama yapmak amacı ile bir lineer voltaj bölücü dizayn edilmiştir.Foto- çoğaltıcı çıkışı akım voltaj çevirici ve yükselteç birimlerinde istenilen seviyeye yükseltilmiştir. Çevre ışığındaki ani değişikliklerden devrenin etkilenmesini minimuma indirmek için son yükselteç katında bir fotodirenç kullanılmıştır.Elde edilen analog sinyal 8-bit analog-sayısal çevirici yardımı ile sayısal veri haline getirilerek bilgisayar ortamına alınmıştır. Sonuçta optoelektronik algılayıcının çıkış sinyalini işlemek üzere nesneye dayalı programlama metodu kullanılarak bir bilgisayar programı yazılmıştır.Program ile hava hedefi algılama simülasyonu yapılabilmekte, uyarı sinyali üretilmekte ve hedef türü tahmini yapılabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Alacakaranlık, Foto-çoğaltıcı, dynode, ekranlama, voltaj bölücü, hava hedefi, hedef algılama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AIRBORNE TARGET SENSING SYSTEM AT LOW LEVEL DAYLIGHT Yücel U?URLU Ankara University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor :Assoc.Prof.Dr.Faruk ÖZEK 1994, Page : 68 Jury Assoc.Prof.Dr.Faruk ÖZEK Prof.Dr.Önder TÜZÜNALP Prof.Dr.Mümtaz YILMAZ In this thesis, a passive, real time and computer aided optoelectronic system was realized for target sensing at twilight illumination. The detector was an ultra light sensitive photomultiplier tube (PMT) placed behind an objective lens and shielded against the external electromagnetic waves.In order to detect targets at stable light levels, a linear voltage divider network was designed for the high negative voltage supplied PMT. The output of the PMT was increased to the desired level using a current-voltage converter and an amplifier. To minimize the effect of sudden changes in ambient light on the sensor circuit, a photo-resistor was used as a monitor.The obtained analog output signals from the PMT based optoelectronic sensor were digitized using an 8-bit analog-to-digital converter, then were entered the computer.Finally, for the process of the optoelectronic detector output signals, a computer program was written by using the method of object-oriented programming.The computer program is capable of airborne target detection simulation, alarm signalling and prediction of the target type. Key Words : Twilight, Photomultiplier, dynode, shielding, voltage divider network, airborne targets, target sensing.