Plutella xylostella'nın bazı biyolojik özelliklerine larva yoğunluğunun etkisi üzerine araştırmalar
İnvestigations on the influence of lorval density on some biological aspects of plutella xylostella
- Tez No: 34993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Plutella xylosteUa (L.) (LEPIDOPTERA : PLUTELLIDAE)'NIN BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİNE LARVA YO?UNLU?UNUN ETKSİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Berna ÖZYARDIMCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Avni U?UR 1994, Sayfa : 95 Jüri : Doç. Dr. Avni U?UR Prof. Dr. Seval TOROS Prof. Dr. Ali DEMİRSOY Bu çalışmada, P. sylostella standart yetiştirme kaplarında (6 x 8 x 18 cm) farklı larva yoğunluklarında (10, 20, 40, 50, 80, 100, 110, 120, 150, 160, 200, 500 larva / kutu) yetiştirilmiş; larva yoğunluğunun larva ve pupa gelişme süresi, pupa büyüklüğü, ölüm oranı, bırakılan yumurta sayısı bakımından P. Sylostella'nın bazı biyolojik özelliklerine etkileri ve larva süresi ile pupa ağırlığı ilişkisi, dişi pupa ağırlığı ile bırakılan yumurta sayısı ilişkisi araştırılmıştır. Denemeler 25 ± 2 °C sıcaklık, % 60 - 70 orantılı nem ve 14 saatlik ışıklanma periyodundaki laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. Larva dönemi en kısa yüksek yoğunluklarda (200 ve 500 larva / kutu), en uzun ise düşük larva yoğunluğunda (40 larva / kutu) sürmüştür. Pupa dönemi de aynı şekilde en kısa 200 larva yoğunluğunda sürerken, en uzun düşük larva yoğunluğunda (10 larva / kutu) olmuştur. Pupa ağırlığı ve boyu en fazla düşük yoğunluklarda ortaya çıkarken; yüksek larva yoğunluklarında önemli derecede azalmıştır. Yüksek larva yoğunluklarında ölüm oram belirgin bir şekilde artmıştır. Larva yoğunlukları bırakılan yumurta sayısını da etkilemiş ve larva yoğunlukları arttıkça bırakılan yumurta sayısı önemli derecede azalmıştır. Larva süresi ile pupa ağırlığı arasında bir ilişki bulunmamıştır. Dişi pupa ağırlığı ile bırakılan yumurta sayısı arasında pozitif bir korelasyon saptanmışlar. ANAHTAR KELİMELER : Plutella sylostella, biyoloji, populasyon yoğunluğu, etkileşimler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERS THESIS INVESTIGATIONS ON THE INFLUENCE OF LARVAL DENSITY ON SOME BIOLOGICAL ASPECTS OF Plutella xylostella (L.) (LEPIDOPTERA : PLUTELLIDAE) Berna ÖZYARDIMCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Avni U?UR 1994, Page : 95 Jury: Assoc. Prof. Dr. Avni U?UR Prof. Dr. Seval TOROS Prof. Dr. Ali DEMİRSOY In this study, P. xylostella was reared on different larval densites (10, 20, 40, 50, 80, 100, 110, 120, 150, 160, 200, 500 larvae / cage) in standard rearing cages. Effects of larval density on larval and pupal development time, pupal size, mortality, fecundity; correlation between larval development time and pupal size; cornelation between female pupal size and her fecundity were investigated. Experiments were carried out at 25 ± 2 °C, 60 - 70 % r.h. and 14 : 10 L/D time period conditions. The shortest larval stage was observed in high dentsity level (200 and 500 larvae / cage) and the longest in low density (40 larvae / cage). Similarly, the shortest pupal stage was in the high density in which was being 200 number of larvae and the longest in low larval density (10 larvae / cage). As the biggest pupal size was occured in low density and it was significantly decreased in the high density. Mortality was evidently increased in high larval density. Larval density also effected fecundity and as larval density increased, the number of eggs which were laid each female significantly decreased. No correlation between larval development time and pupal size, but was found a positive correlation between female pupal weight and fecundity. KEY WORDS : Plutella xylostella, biology, population densitiy, intractions.