(2007) 9. sınıf biyoloji öğretim programının öğretimdeki rolünün sınıf içi öğretmen uygulamaları ile incelenmesi
Exploring the role of (2007) 9th grade biology curriculum in teaching by classroom level implications.
  1. Tez No: 349959
  2. Yazar: CANAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEVİNÇ ERGEZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu araştırmanın amacı 2008-2009 E.Ö. yılından itibaren Türkiye genelinde uygulamaya konulan Ortaöğretim Biyoloji 9. Sınıf Öğretim Programını uygulayan bir öğretmenin dersini yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına göre planlayabilmesi, işlemesi ve değerlendirebilmesi için programın yol gösterici özelliğini araştırmak ve uygulanmasını etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu amaç için 9. Sınıf programında Ünite-2 olarak belirtilen ?Canlıların Sınıflandırılması ve Biyolojik Çeşitlilik? ile Ünite-3 olarak belirtilen ?Bilinçli Birey-Yaşanılabilir Çevre? konuları ele alınmıştır. Araştırmaya Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencileri ile Biyoloji Öğretmenleri katılmıştır. Araştırmacı (öğretmen), program kullanılarak belirlenen konular kapsamında programın öğretim amaçlarını, etkinlik ve değerlendirme örneklerini inceleyerek değerlendirmiştir. Öğrencilerin ön bilgilerinin ölçülmesi ile elde edilen sonuçlar ve bu değerlendirmeler ışığında ders planları, etkinlikler ve ders içerikleri hazırlanarak uygulamaları yapılmıştır. Araştırmada sınıf içi uygulamalar öncesindeki öğrencilerin ön bilgileri ile sonrasındaki öğrenmeleri kavram sınavları ile ölçülmüştür. Öğrencilerin öğrenci merkezli öğretim yöntemlerinin kendi öğrenmelerine olan katkısı ile ilgili görüşlerinin belirlenmesinde likert tipi anket kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçlarının tamamı araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular etkili bir öğretim için sınıf içi uygulamalarda karşılaşılan zorlukların programın yapısal eksikliklerinden, öğretmen yeterliliklerinden ve öğretmen kılavuz kitabının eksikliğinden kaynaklandığını göstermiştir. Program incelemesi ve ders planlarının geliştirilmesi ile elde edilen tecrübeler ışığında görüşme formu hazırlanarak diğer okullarda çalışan 12 Biyoloji Öğretmeninin programı kullanma ve uygulama bilgileri ile öğretmen yeterlilikleri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular öğretmenlerin, ders saati yetersizliği, öğretim ortamının yetersizliği ve mesleki eksikliklerinden dolayı programı hedeflendiği gibi uygulayamadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
2007 Turkish High School 9th grade Biology Curriculum was developed for teaching with constructivist learning strategy. This study has been planned to investigate Biology teacher?s usage of the curriculum in class for effective student centered teaching. For this aim, only two units which related to Environmental Biology were selected. Researcher as Biology Class Teacher used the curriculum for evaluating the teaching objectives, plans and activities in her class. Then, curriculum plans, teaching activities and evaluations were assessed. According to these assessments, teaching materials were prepared. In this research students pre-learnings and post-learnings in class activities were evaluated with the instruments prepared by the teacher herself. The evaluations showed that the difficulty of teaching properly in class using this curriculum is resulted from the deficiency of planning, teacher?s competence and not having teacher?s guide for this curriculum. To determine the other biology teacher?s usage and applications of curriculum in class, semi-structured interview has been prepared and used on 12 teachers of other schools. The results of these interviews showed that the most of these teachers are not using new curriculum because of limitations on teaching time, learning environment and their professional deficiencies.