Kara Kuvvetleri'ndeki organizasyonel değişimin subayların motivasyonuna etkisi
The effect of organizational change in Turkish Land Forces on officers' motivation
- Tez No: 350023
- Danışmanlar: DR. AKİF TABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, organizasyonel değişim boyutlarının belirlenmesi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevli subayların motivasyon seviyelerinin bunlar üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Burada tespit edilen hususlar sadece Kara Kuvvetlerine yöneliktir fakat diğer organizasyonlar da bu çalışmada izlenen metodolojiden yararlanabilir ve kendi organizasyonlarının değişim boyutlarını tespit ederek, yaratıcılıkları ve öngörüleri sayesinde pek çok alternatifler geliştirebilirler. Çalışmanın birinci bölümünde, değişim ve organizasyonel değişim kavramı tanımlanmış, nitelikleri ele alınmış ve tarihsel gelişim içerisinde organizasyonel değişim modelleri incelenmiştir. İkinci bölümde, motivasyon kavramının tanımı, önemi ve geçmişten günümüze motivasyon kuramları açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, motivasyonu artırmaya yönelik kullanılan yöntem ve araçlar organizasyonel değişim odaklı incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise; organizasyonel değişimin motivasyona etkisini ortaya çıkarmaya yönelik yapılan alan araştırmasına yer verilmiştir. Bu amaçla, literatür incelenerek organizasyonlardaki değişim boyutları çıkarılmış ve frekansları bulunmuştur. Yüksek frekansa sahip değişim boyutları belirlenmiş ve bunların birbirlerine göre üstünlükleri Analitik Hiyerarşi Süreci ile incelenmiştir. Belirlenen boyutlara ait anket sorularının oluşturulması için Bulanık Bilişsel Haritalama yöntemi kullanılmıştır. Yapılan anket uygulaması sonucunda, 471 subaydan toplanan veri kullanılmıştır. Bu veriler istatistik yöntemlerle çözümlenmiş ve organizasyonel değişim boyutları ile motivasyon arasındaki ilişkiler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the organizational change dimensions and to research the effect of motivation level of the officers assigned in Turkish Land Forces on these. The matters determined here are only for Land Forces, but other organizations can also benefit from the methodology of this study and by determining change dimensions of their organizations they can develop many alternatives thanks to their creativeness and foresight. In the first chapter of the study, the concept of change and organizational change have been defined, qualities of these have been discussed and organizational change models have been analyzed in a process of historical development. In the second chapter, the meaning and importance of motivation and the motivation theories from past till now have been tried to be explained. The methods and means used for increasing the motivation are also studied in the focus of change. Finally in the third chapter of this study, field research formed by aiming at revealing the affect of organizational change on motivation has been touched on. With this purpose, the change dimensions in the organizations have been created and their frequencies have been found out by studying the literature. The change dimensions with high frequency have been determined and their superiorities to one another have been examined with Analytic Hierarchy Process. Fuzzy Cognitive Mapping has been used to create the scale questions belonging to known dimensions. At the end of the scale application, the data collected from 471 military officers have been used. These data have been analyzed with statistical methods and the relations between organizational change dimensions and motivation have been tried to be found out.