Terörizmle mücadele yöntemlerinden terörizmin finansmanının takibi ve engellenmesi
Methods used against terrorism; tracking and preventing financing of terrorism
  1. Tez No: 350024
  2. Yazar: BÜRKE UĞUR BAŞARANEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Geçmişten günümüze dünya tarihini etkileyen bir çok olaydan birisi de terörizmdir. Uluslararası alanda ne olduğuna dair ortak bir tanım bulunmasa da terörizm devletler tarafından insanlığın önemli bir sorunu olarak görülmektedir. Özellikle günümüzde önemli bir değişim ve gelişim göstermiş olan terörizm ve bu bağlamda terör örgütleri, toplumların yaşamlarını tehdit etmektedir. Önemli bir sorun olarak kabul edilen terörizmle mücadelede kullanılacak olan ulusal ve uluslararası çerçevede yer alan askeri olmayan yöntemlerden bir tanesi de terörizmin yasal ve yasal olmayan finansman kaynaklarıyla mücadele etmektir. Bu mücadeleyle terör örgütlerinin varlıklarını devam ettirmelerine yarayan kaynakların kurutulması amaçlanmaktadır. Terör örgütlerinin finansal kaynağa olan ihtiyaçları, onların bu konuda uzmanlaşarak, gizli, karmaşık sistemler kurmalarını sağlamıştır. Bu konuyla mücadelenin önemli bir zorluğu da böylesine iyi düşünülmüş karmaşık ve gizli sistemlerin nasıl tespit edilip engelleneceği sorusudur. Devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından ortaklaşa girişilen bu mücadelenin, koordine edilmiş, konusunda uzman ve uygun teşkilatlandırılmış yapılarla kararlı bir şekilde verilecek mücadele ile aşılacağı değerlendirilmektedir. Terörizmle mücadelede terör örgütlerinin finans kaynaklarının takibi ve engellenmesiyle terör örgütlerine büyük darbeler vurularak başarı elde edileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
One of the many cases that has impacted the world history so far is terrorism. Although there is no common definition of terrorism in international platform, it is regarded as an important problem of humanity by the governments. Especially terrorism which has remarkably changed and developed today and terrorist organisations within this context jeopardize the existence of socities. In domestic and international framework, one of the non military methods against terrorism which is regarded as an important problem, is struggling with legal and illegal financing sources of terrorism. Through this struggle, it is aimed to suppress the financial sources which enable the terrorist organisations to keep their existence. The need of financial sources has led terrorist groups to establish hidden and complex systems by specializing in this area. One of the difficulties in the fight against these sources is that how these well advised hidden and complex systems can be detected and blocked. It has been assessed that this struggle, which has been undertaken by governments and international institutions, will be successful by the struggle of well coordinated and organized structures which are effficient in their specalization area. In combating terrorism, prosecution and blocking the financial sources of terrorist organisations are thought to bring success in the suppression of terrorism.