Terörle mücadele politikalarını terör örgütlerinin motivasyon kaynakları üzerinden incelemek (PKK-IŞİD örnekleri)
Examining counter-terrorism policies through the motivational sources of terrorist organizations: The cases of PKK and ISIS
- Tez No: 944581
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Terör ve terörizm, günümüz dünyasında hem ulusal hem de uluslararası güvenlik açısından önemli birer kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Terör, genellikle siyasi veya ideolojik amaçlar doğrultusunda şiddet ve korku yoluyla halkı hedef alan bilinçli bir eylemler dizisi olarak tanımlanabilir. Terörizm ise bu tür eylemlerin düzenli bir şekilde planlanması, gerçekleştirilmesi ve politik veya ideolojik bir mesaj iletilmesini amaçlayan bir stratejidir. Terörizm tarihi oldukça eski olmasına rağmen, modern anlamda terörizmin kökenleri 19. yüzyılın sonlarına ve 20. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Özellikle devrimci hareketler, ulusal bağımsızlık mücadeleleri ve ideolojik savaşlar terörizmin yayılmasında etkili olmuştur. Örneğin, Rus Çarlığına karşı yapılan suikast girişimi ve Fransız Devrimi sırasında Jakobenlerin uyguladığı yöntemler bu dönemlerin önemli örneklerindendir. Terörizmin motivasyon kaynakları oldukça karmaşıktır ve genellikle birden fazla faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. Bu faktörler arasında toplumsal dışlanma, ideolojik motivasyonlar, dışsal destek, güç ve kontrol arzusu gibi unsurlar önemli rol oynar. Terörizmle mücadelede etkili olabilmek için, bu motivasyon kaynaklarının anlaşılması ve ele alınması kritik öneme sahiptir. Terörizmle mücadele politikaları; devletlerin, uluslararası kuruluşların ve sivil toplumun katılımıyla şekillenir ve çok yönlü bir yaklaşım gerektirir. Bu yaklaşım, ekonomik, sosyal ve politik reformları içermelidir. Ayrıca istihbarat paylaşımı, uluslararası işbirliği ve sınır ötesi güvenlik gibi önlemler de önemlidir. Bu çalışmada, terörle mücadele politikaları kapsamında; 'PKK-IŞİD' terör örgütü mensuplarının, örgüte katılma sebepleri, motivasyon kaynakları incelenerek, terörizmle nasıl mücadele edileceği ve kullanılan mücadele politikaları konusunda akademik literatüre katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla nitel veri yöntemlerinden çalışmanın amacına uygun olarak betimsel tematik içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Tematik içerik analizi ile terör örgütlerine üye olan kişilerin sosyal medya konuşmaları deşifre edilerek motivasyon kaynakları kategorilerinde analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analiz sonucunda, terör örgütlerine katılan bireylerin hangi motivasyon unsurlarından etkilendiği açıkça ortaya konmuştur. Elde edilen veriler, örgüt üyelerinin katılım sürecinde ideolojik faktörler, ekonomik sıkıntılar, kimlik ve aidiyet arayışı, mağduriyet hissi ve sosyal çevrenin yönlendirici etkisi gibi unsurların belirleyici rol oynadığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, terörle mücadelede daha etkili politikaların geliştirilmesine katkı sağlarken, örgütlerin insan kaynağı temin etme süreçlerini anlamak adına da önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Terrorism and terror are significant concepts in today's world, both in terms of national and international security. Terror is generally defined as a deliberate series of actions targeting the public through violence and fear, often carried out with political or ideological objectives. Terrorism, on the other hand, refers to the systematic planning and execution of such acts with the intent of conveying a political or ideological message.Although the history of terrorism is quite old, the origins of modern terrorism can be traced back to the late 19th and early 20th centuries. Revolutionary movements, struggles for national independence, and ideological conflicts have played a critical role in the proliferation of terrorism. For instance, the assassination attempts against the Russian Tsardom and the methods employed by the Jacobins during the French Revolution are notable examples from this period. The motivational sources of terrorism are highly complex and typically emerge from the interplay of multiple factors. Elements such as social exclusion, ideological motivations, external support, and the desire for power and control are among the most influential drivers. Understanding and addressing these motivational factors is of critical importance for the development of effective counter-terrorism strategies. Counter-terrorism policies are shaped through the involvement of states, international organizations, and civil society actors. A multidimensional approach is required—one that incorporates economic, social, and political reforms. Moreover, measures such as intelligence sharing, international cooperation, and cross-border security are also essential components. This study aims to contribute to the academic literature by analyzing the motivations behind individuals' participation in the terrorist organizations PKK and ISIS, and by evaluating the counter terrorism policies implemented against them. To achieve this, a qualitative research approach was employed, specifically utilizing the descriptive thematic content analysis method in accordance with the study's objectives. Through thematic analysis, the social media communications of individuals affiliated with terrorist organizations were decoded and analyzed within the framework of motivational categories. The analysis clearly reveals the motivational elements that influence individuals who join terrorist organizations. The findings indicate that ideological factors, economic hardship, identity and belonging needs, a sense of victimization, and the guiding influence of one's social environment play decisive roles in the recruitment process. These results not only provide significant insights into the human resource recruitment strategies of terrorist organizations but also contribute to the formulation of more effective counter-terrorism policies.