Özel güvenlik görevlilerinde örgütsel adalet algısı ve iş tatmininin problem çözme becerileri üzerine etkisi: Görgül bir araştırma
The effect of organizational justice perception and job satisfaction on problem solving abilities of private security guards: An empirical study
  1. Tez No: 350052
  2. Yazar: MURAT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma özel güvenlik görevlilerinde örgütsel adalet algısı ve iş tatmininin problem çözme becerileri üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla, Ankara'da bulunan 13 özel güvenlik şirketi adına görev yapan 408 özel güvenlik görevlisine anket uygulanmıştır. Bulgulara ulaşmak için bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelâsyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular örgütsel adalet algısı ve iş tatmini arasında orta düzeyde, bu iki değişkenle problem çözme becerisi arasında ise düşük düzeyde ilişki olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, iş tatmininin problem çözme becerisini, örgütsel adalet algısının iş tatminini ve problem çözme becerisini yordadığı, örgütsel adalet algısının problem çözme becerisini yordamasında iş tatmininin tümüyle aracılık ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca, incelenen değişkenlerin, bireylerin demografik ve mesleki özelliklerinden etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of organizational justice perception and job satisfaction on problem solving abilities of private security guards. For this purpose, a survey was made on 408 private security guards working in 13 private security companies in Ankara. Independent samples t-test, one-way analysis of variance and regression analysis were performed to achieve results. The findings revealed a mid-level correlation between organizational justice and job satisfaction, also a low-level correlation between these two variables and problem solving ability. Moreover the findings showed that job satisfaction had an effect on problem solving ability, and organizational justice perception had an effect on both job satisfaction and problem solving ability. In addition, it was revealed that job satisfaction had a full-mediating effect between organizational justice perception and problem solving ability. Furthermore, it was seen that searched variables had been affected by demographics and job characteristics of individuals.