Amerikan kamu diplomasisinin 11 Eylül sonrası yönetim anlayışı ve sergilenen faaliyetler odağında incelenmesi: Kamu diplomasisindeki değişimleri anlamak
Studying american public diplomacy in focus of U. S. administration consideration and conducted activities after September 11: Understanding changes about public diplomacy
- Tez No: 350053
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çalışmamızda 11 Eylül sonrası Amerikan dış politikası çerçevesinde uluslararası ilişkiler literatüründe önem kazanan kamu diplomasisi incelenerek değerlendirilmeye çalışılmıştır. 1960'lı yıllarda tanımlanarak ortaya çıkan kamu diplomasisi, çalışmada kökeni itibariyle dayandığı Amerikan politik iletişim literatürü çerçevesinde ele alınarak klasik kavramsal çerçevesi ile ABD bünyesindeki yapısal durumu ve işleyişi 11 Eylül sonrası yapılan faaliyetler etrafında değerlendirilmeye çalışılmıştır.Kamu diplomasisi çağımızda Amerikan politik perspektifinin dışında yeni görüşler ve sorgulamalarla dönüşüm geçirmekte ve Amerikan politikasında kazandığı kavramsal çerçevenin ötesine geçmektedir. Ülkemizde dâhil olmak üzere çeşitli ülkelerde kamu diplomasisi, kendine özgü anlam ve yapısal çerçevede ele alınarak hızla uluslar arası politikanın bir aracı hâline gelmektedir. Kamu diplomasisine yönelik bu hızlı ilgi ve dönüşümlere rağmen bilimsel literatürümüzde kamu diplomasisinin kavramsal çerçevesi ve işlevlerini ortaya koyan bir çalışmanın varolmaması konu ile ilgilenenleri yetersiz bilgi ve yorumlarla tahlile sürüklemektedir. Varolan bu açığı gidermeye yardımcı olmak ve dönüşüm içindeki kamu diplomasisinin son dönem ABD politikası içinde yaşadığı krizlerin ve açmazların daha iyi anlaşılabilmesi adına kamu diplomasisi içinden geldiği politik iletişim kültüründe ele alınarak betimleyici bir şekilde değerlendirilmeye çalışılmıştır.Yirminci yüzyılın ortalarında gelişerek ortaya çıkan kamu diplomasisi; ABD'de Birinci Dünya Savaşından itibaren oluşmaya başlayan kitle iletişimi ve propaganda anlayışının kavramsal etkileri, Soğuk Savaş sürecinden 11 Eylüle yabancı toplumlarla iletişim politikası ve 11 Eylül saldırıları sonrası ABD yönetiminin teröre karşı savaş politikası çerçevesinde kamu diplomasisine yönelik oluşturulan faaliyet ve söylemler değerlendirilerek, Amerikan politik iletişim kültüründe edindiği kavramsal çerçeve ve politik rol açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy, which gained importance in international relations literature in the framework of U.S. foreign policy after September 11, is tried to be evaluated in this study. Developing on the basis of American political communication, public diplomacy concept appeared in 1960?s. In this study public diplomacy is examined through its original conceptual framework, structural situation and functions are also analyzed around conducted activities for public diplomacy after September 11.Public diplomacy is transformed by new ideas and questionings outside American political perspective and moving beyond the original political context. Public diplomacy is conceptualized in specific contextual and structural understanding across various countries including our country. It is gradually becoming an instrument of international policy. Despite these rapid changes in public diplomacy there isn?t any scientific material in our literature. This situation drags the persons concerned into analyze public diplomacy with insufficient scientific information. In order to close this knowledge gap and understand the public diplomacy?s dilemmas inside U.S. policy after September 11, we studied public diplomacy in its original political communication literature and evaluated the political functions in a descriptive research methodology.Public diplomacy which appeared in the midst of 20th century is examined under these core sections; the effects of mass communication and propaganda after the First World War, communication policy on foreign societies from Cold War to September 11 and U.S. government public diplomacy activities and remarks around global war on terror policy carried out after September 11 attacks.