Kurum kültürünün çatışma yönetimi tarzları üzerindeki etkileri ve yazılım sektöründe bir uygulama
The effect of organizational culture on conflict management styles and an application in the software sector
- Tez No: 350057
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yapılan alan araştırmasıyla; Ankara'da yazılım sektöründe faaliyet gösteren beş yazılım firması çalışanlarından elde edilen veriler ile bu firmaların, kurum kültürü ve çatışma yönetimi tarzını tespit etmek ve kurum kültürünün, çatışma yönetimi tarzları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla; veriler, basılı ortamda, beş firmadan 319 çalışanın anketleri doldurmasıyla elde edilmiş ve analize tabi tutulmuştur.Kurum kültürünün tüm alt boyutları ile çatışma yönetimi tarzları alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Çatışma yönetimi tarzlarını yordayan değişkenlere yönelik yapılan analiz sonucunda; kurum kültürü alt boyutlarından şebekeleşmiş kurum kültürünün, uzlaştıran çatışma yönetimi tarzını; topluluksal kurum kültürünün, tümleştiren, uzlaştıran ve kaçınan çatışma yönetimi tarzlarını; bölümlenmiş kurum kültürünün, uzlaştıran ve kaçınan çatışma yönetimi tarzlarını; kar amacı güden kurum kültürünün de tümleştiren, ödün veren, uzlaştıran ve kaçınan çatışma yönetimi tarzlarını anlamlı bir şekilde yordadığı saptanmıştır. Benzer şekilde; kurum kültürüne ait sosyalleşme boyutunun, tümleştiren, uzlaştıran ve kaçınan çatışma yönetimi tarzlarını; dayanışma boyutunun da tümleştiren, ödün veren, uzlaştıran ve kaçınan çatışma yönetimi tarzlarını yordadığı tespit edilmiştir.Öte yandan; katılımcıların yaş, çalışma süreleri ve cinsiyetlerinin hem kurum kültürü hem de çatışma yönetimi tarzları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the organizational culture and conflict management style of the companies whose employees filled out the surveys and the impact of the organizational culture on the conflict management. For this purpose; the data are gathered through printed questionnaires from 319 participants working in the five software companies in Ankara.In conclusion; significant relationships have been found between the dimensions of organizational culture and conflict management styles. According to the analysis conducted to find out the effects of organizational culture on conflict management styles; it has been found that networked organizational culture has significant influence on compromising conflict management style; communal and fragmented organizational cultures have significant influence on compromising and avoiding conflict management style and mercenary organizational culture has significant influence on integrating, compromising, avoiding and obliging conflict management styles. Similarly; it has been found also that socialization and solidarity factors of organizational culture have significant influence on integrating, obliging, compromising and avoiding conflict management styles.On the other hand; it has been found that the age, sex, education level and tenure do not have any significant influence on either organizational culture or conflict management styles.