İlkokul 4. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında görsel kanıt kullanımının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of visual evidence usage in primary school 4th grade social sciences text books in terms of various variables
  1. Tez No: 350075
  2. Yazar: MERVE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabındaki görsel kanıtların ?kitap içindeki dağılım, sayfadaki işlev, baskı kalitesi, renk, boyut? değişkenleri açısından analizi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle Sosyal Bilgiler ders kitabındaki görsel kanıtların ünitelere göre dağılımları tablolaştırılmış, ünitelerin sayfa başına düşen görsel kanıt oranı bulunmuştur. Sonra da her bir görsel kanıtın ünitelere göre dağılımları ayrı ayrı tablolaştırılıp, kullanılan görsel kanıtlarla birlikte betimsel yorumlaması yapılmıştır. Kitaptaki görsel kanıtları inceleyebilmek için, görsel kanıtları değerlendirme ölçütleri oluşturulmuştur. Bu ölçütler doğrultusunda, literatüre dayalı olarak görsel kanıtların betimsel yorumlaması yapılmıştır. Araştırmada incelenen 4. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabındaki görsel kanıtların miktarları ve kitap içindeki dağılımları arasında bazı tutarsızlıkların olduğu, görsel kanıtların çoğunun bulunduğu sayfada açıklayıcı, tamamlayıcı ve somutlaştırıcı işlevi olduğu, görsel kanıtların çoğunun baskı kalitesinin net ve temiz olmadığı, görsel kanıtların çoğunun boyutunun istenilen amaca uygun olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research the aim is the analysis of visual evidences in primary school 4th grade text books in terms of ?distribution within book, function in the page, press quality, color, dimensions? variables. In the research document examination among qualitative research methods was used. In the analysis of the data, initially the distributions of visual evidences in social sciences text books according to lesson units and visual evidence ratio per page were found. After that, distribution of each visual evidence according to units was separately placed into tables and descriptive interpretation together with the visual evidences was made. In order to examine the visual evidences in the book, visual evidence evaluation measures were formed. In line with these measures and depending on the literature, the descriptive interpretation of the evidences was made. In the research it was found out that there are inconsistencies between amounts of visual evidences in social sciences text books and their distribution within the books, that most of the visual evidences have explanatory complementary and materializing function, that press quality of most visual evidences are not clear and clean and that dimensions of most visual evidences are not suitable for intended purpose.