Sınıf öğretmenlerinin ilkokul dördüncü sınıf sosyal bilgiler ders kitabına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Analysis of classroom teachers 'opinions about primary school fourth grade course book
- Tez No: 838861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KURUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada 2022-2023 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan ilköğretim dördüncü sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı sınıf öğretmenleri görüşlerinden hareketle görsel tasarım, fiziksel yapı, dil ve anlatım, biçimsel içerik ve programa uygunluk gibi değişkenleri bakımından incelenmektedir. Bu doğrultuda çalışmada öncelikle ders kitabı ve sosyal bilgiler dersi ile kavramsal ve kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Nicel araştırma yöntemlerinin uygulandığı araştırmada araştırmacı tarafından ilgili literatürden faydalanılarak hazırlanan anket formu örneklem gruba uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi) ile çözümlenmiştir. Katılımcıların görüşlerinden elde edilen değerlerin frekans ve yüzdelik dağılımları kullanılarak oluşturulan tablolar değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, ilkokul 4. Sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında sade ve uygun bir dil kullanıldığı, ders kitabının ölçme değerlendirme alanında öğrenci seviyesine uygun olduğu ayrıca kazanımların ölçmeye uygun sorulardan oluştuğu ve kitapların içerik olarak çağdaş öğretim yaklaşımına uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the fourth grade primary school Social Studies textbook prepared by the Ministry of National Education (MEB) in the 2022-2023 academic year is examined in terms of variables such as visual design, physical structure, language and expression, formal content and program suitability, based on the opinions of classroom teachers. In this regard, in the study, first of all, a conceptual and theoretical framework was created with the textbook and social studies course. In the research in which quantitative research methods were applied, a survey form prepared by the researcher using the relevant literature was applied to the sample group and the obtained data was analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences). Tables created using the frequency and percentage distributions of the values obtained from the participants' opinions were evaluated. As a result of the research, it was concluded that simple and appropriate language was used in primary school 4th grade social studies textbooks, that the textbook was suitable for the student level in the field of measurement and evaluation, that the outcomes consisted of questions suitable for measurement, and that the content of the books was suitable for the modern teaching approach