Viyana eyaletinde göçmenlere yönelik sağlık iletişimi
Health communication practices for migrants in Vienna
  1. Tez No: 350099
  2. Yazar: ARSALUYS İBİŞOĞLU BAYVERTYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sosyal ve kültürel boyutlarıyla çok yönlü bir olgu olarak sağlık ve sağlıklı bir yaşamın insanoğlunun temel haklarından biri olduğu tartışmasızdır.Sağlık personeli arasında yapılan araştırmalar, hekim ve diğer sağlık personelinin göçmenleri 'kültürel olarak farklı' olarak tanımladıklarını ve bu 'kültürel farklı' oluşun eşit hizmetin önünde önemli bir engel olduğu kanısını taşıdıklarını göstermektedir.Sağlık hizmet kalitesi konusundaki en temel sorunlardan bir tanesi hasta-hekim iletişimidir. Çalışmamızda, Viyana Eyaleti'nde hekim-hasta iletişiminin göçmen nüfus açısından incelenmesi ve bizzat göçmen kökenlilerin sağlık iletişimi ile ilgili algı ve memnuniyeti aç ısından halihaz ırdaki durumun saptanması amaçlanmıştır.Hayati sonuçları olan hasta-hekim iletişiminde yaşanan sorunların ortaya konulmasının sağlık hizmetleri kalitesini, özellikle de göçmen nüfus aç ısından yaşam standartlarının arttırılması yönünde bir adım olacağı beklenmektedir.Çalış mamızın ilk dört bölümüne, bu konuda yayınlanmış bilimsel çalış maların ve raporların tarand ığı kaynak çalışması esas teşkil eder. Uygulama aşamasında ise, bu çalış ma için oluşturulan soru cetveli Viyana'da yaşayan göçmen kökenlilerden yaklaşık 400 kişilik bir gruba uygulanmıştır. Araştırma bulgular ı araştırmaya kat ilanlar ın hekimle iletişimlerinde bir iletişim sorunu algılamad ıklar ı, anadili Almanca olmayanlar ın iletişim sorunu algıladıklar ı, bir diğer ifade ile, Almanya dışındaki ülkelerden göç eden göçmenlerin iletişim sorunu algılad ıkları ve hekimlerin farklı kültürlere kar şı duyarsız olmaları konusunun iletişim sorunu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olmad ığını desteklemektedir. Sonuçlar, hekim ile hasta arasındaki ilişkide anadilin ortak olmaması ve hastanın farklı bir kültürel kökenden geliyor olması durumunda hastanın bir iletişim sorunu algıladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With its social and cultural dimensions health and a healthy life is a basic human right. Studies among health care providers indicate that physicians and other health care providers define migrants as“culturally different”and consider this“being culturally different”as an obstacle for equal health services.Patient-physician communication is one of the most essential problems in health care quality. This research examined patient-physician communication from the migrant population's point of view. It is aimed to determine the problems perceived by the migrants in health communication.Discovering the problems in patient-physician communication which is of vital importance is expected to be a step towards promoting health care quality and improving life standards especially for migrant population.The first four parts review the literature addressing the theme. The questionnaire used in the research was applied to approximately 400 migrants living in Vienna. The data gained showed the participants perceive no problems in communication with the physician; however the ones whose mothertongue is not the local language, German, perceive problems in patient-physician communication. Migrants from countries except Germany perceive communication difficulties. The insensitivity of physicians to cultural differences does not have a statistically relevant effect on communication. The results point out that patients perceive communication problems in patient-physician relationship if their mothertongue is not mutual and if the patient originates from another cultural background.