Sosyal politika aracı olarak konut politikaları: Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) uygulamaları
Housing policy as a tool of social policy: Housing Development Administration (TOKI) applications
- Tez No: 350098
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Konut politikaları, özellikle geçtiğimiz yüzyılın yarısından itibaren şehirlerin yoğun göç almaya başlaması ile daha da önem kazanmıştır. Şehirlerdeki aşırı nüfus yığılması, plansız şehirleşme, evsizlik, düşük yaşam standartları vb. birçok maddi, manevi sorunu beraberinde getirmiştir. Bu durum karşısında özellikle refah devletleri, sosyal bir gereklilik olarak, kamu düzenini sağlamak ve düşük gelirlilerin, evsizlerin konut ihtiyacını karşılamak için bir takım önlemler almış, sosyal politika aracı olarak, her kesime hitap eden farklı konut politikaları uygulamışlardır.Türkiye'de konut politikaları, Cumhuriyet'in ilk yıllarından beri, hükümet planları içerisinde olmasına rağmen, uygulamalardaki yetersizlikler ve kurumlar arasındaki koordinasyon eksikliğinden dolayı, düzenli bir seyir izleyememiştir. Tüm eksiklikleri gidermek amacı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kurulmuştur. TOKİ kuruluşundan itibaren konut politikalarına yön vermiş ve özellikle 2003 yılından itibaren, sosyal konut anlamında etkin politikalar uygulamıştır.Bu çalışma, refah devleti modellerinde ve Türkiye'de uygulanan konut politikalarını karşılaştırarak, Türkiye'deki konut politikalarının en önemli aktörü olan TOKİ'nin sosyal konut politikalarına katkısının gerçekte var olup olmadığını irdelemiştir. Sonuç kısmında ise uygulamalardaki aksaklıklara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Housing policies has become more important with start of the migration to the cities particularly in the last half of the century.Excessive population and concentration in urban areas brought about unplanned urbanization, homelessness, low living standards, many financial and moral problems and so on.In the face of this situation, especially welfare states have taken a number of measures to meet the housing needs of homeless people as an instrument of social policy, and applicate the different housing policies to each segment.Despite being in government plans since the first years of the Republic, Turkey housing policies has a irregular trend move, due to lack of coordination among institutions and lack of applications. Prime Ministry Housing Development Administration (TOKI) was established with the aim of resolve all these deficiencies. TOKI, given the direction of housing policy since its establishment, and in particular since 2003, has implemented effective policies in terms of social housing.This study, explored the contribution of TOKI's to social housing policy which is the most important actor of Turkey housing policy with comparing the implemented housing policies in welfare state models and Turkey.At the part of conclusion, submitted proposals for a solution to shortcomings of the applications