İç Anadolu bölgesinden elde edilen değirmencilik kalıntılarının ruminantlar için metabolik enerji değerlerinin saptanması üzerinde bir araştırma
A research on the metabolizable energy values of some willing by products produced in Central Anatolia
  1. Tez No: 35010
  2. Yazar: NAZİK SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKİN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İÇ ANADOLU BÖLGESİNDEN ELDE EDİLEN DE?İRLIENCİLİK KALINTILARININ RUMİNANTLAR İÇİN METABOLİK ENERJİ DE?ERLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRICA Nazik SARI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Analı ilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Ekin TOKER 1994, Sayfa : 33 Jüri : Prof.Dr.Ekin TOKER Prof. Dr.Ayhan AKSOY Do ç.Dr,Ö.Faruk ALARSLAN Bu araştırmada, İç Anadolu Bölgesinden elde edilen değirmencilik kalıntılarının metabolik enerdi değerleri araştırılmıştır. Araştırmada invitro yöntemlerden kesif yemler yöntemi -uygulanmıştır (D' Orleans et al 1980). Dene mede kana kepek, ince kepek ve razmolden 4, bonkaliteden ise 3 numune alınmış, OMS ve metabolik enerji değerleri hesaplanarak aralarında farklılık olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
' II ABSTRACT Masters thesis A RESEARCH ON THE HETABOLIZABLS ENERGY VALUES OF SOUS HILLING BY PRODUCTS PRODUCED IN CENTRAL ANATOLIA ' Nazik SARI Ankara University Graduate School of Natural and Applied- Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof, Dr. Ekin TOKER 1994, Page : 33 Jury : Prof.Dr.Ekin TOKSR Prof.pp. Ayhan AKSOY Assoc.Prof. Dr. Ö.Faruk ALARSLAN In this research, the metabolizable energy values for rtiminants of some milling Toy-products in Middel Anatolia were investigated. In the research, the concentrate feeds method (D* Orleans et al 1980) was applied as“in vitro”method. In the experiment 4 wheat bran coars, 4 wheat bran fine, 4 wheat middlings and 3 wheat shorts samples were taicen to analyse their 0ÎJD and meta.bolizable energy values for ruminants were calculated. According to the research results, the differences bet ween wheat bran, coars and fine and wheat middlings and wheat shorts their organic matter digestibilities and metabolizable energy va.lues were not sta.tica.lly significant.