Kalecik İlçesi bağcılığı ve yörede yetişen üzüm çeşitlerinin ampeloğrafik özelliklerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 35011
  2. Yazar: NESRİN AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALECİK İLÇESİ BA?CILI?I VE YÖREDE YETİŞEN ÜZÜM ÇEŞÎILERİNİN AMPELOGRAFİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Nesrin AKTEPE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof Dr. Y. Sabit A?AO?LU 1994, Sayfa: 144 Jüri : Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof Dr. Yılmaz Fidan Prof. Dr İbrahim KISMALI Bu çalışma ile, bağcılığı 25-30 yıldan beri büyük bir gerileme göstermiş olan Kalecik ilçesinin bağcılık durumu araştırılmış ve bağcılığın yörede tekrar yaygınlaştırılması için yapılması gerekenler belirtilmiştir. Ayrıca Kalecik ilçesi ve yörede yetiştirilmekte olan 15'i beyaz, 13'ü renkli toplam 28 çeşit tespit edilerek bu çeşitlere ait ampolografik özellikler ayrıntılı olarak verilmiştir. Yine bu çeşitlerin fenolojik gözlemleri yapılarak, fenolojik takvimleri çıkartılmıştır. Araştırmada yörede en fazla yetiştirilen çeşitlerin, Sungurlu, Kalecik karası ve Karaüzüm çeşitleri olduğu gözlenmiştir. Çalışmada çeşitlere ait ampelografik özelliklerin belirlenmesinde“Uluslararası Bitki Gen Kaynaklan Merkezi”(IBPGR) tarafından hazırlanan normlar kullanılmıştır. Bu normlar“Üzüm Tanımlayıcıları”adı altında toplanmıştır ki; bu çalışmada, yöntemin İlk kısmım oluşturan 'Tanımlama ve Ön Değerlendirme Verileri "ne ait kriterler, üzerinde çalışılan çeşitlerin ampelografik özelliklerinin belirlenmesinde esas alınmıştır. Yaprakların ampelografik ölçülerinin belirlenmesinde ise Morton'dan (1979) alman Galet yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MSc. Thesis SOME CHIARACTERISTICS OF KALECİK PROVINCE'S VHICULTURE AND THE DETERMINATION OF AMPELOGRAPHIC CHARACTERS OF GRAPE VARIETIES GROWN IN THE DISTRICT Nesrin AKTEPE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU 1994, Page: 144 Jury : Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU JgSOf..33Ej Jiloaz FÎDAN... Prof.Dr rtbrahim KISMALI ' In this work, recent situation of viticulture in Kalecik (township of Ankara) was investigated and some recommendations were made in order to improve it. Viticulture was extremely diminished in this town and surrounding in last 25-30 years. Some ampelographic characters of 28 grape varieties (15 white, 13 coloured), which were cultivated in this region, were determined In detail. Phenologic charts were developed for all varieties from phenologic observations, which were done throughout the experiment. Results showed that, Sungurlu, Kalecik karası and Karaûzûm were widely grown in this area. Evaluations and determinations of ampelographic characters were based on principles of IBPGR (International Board for Plant Genetic Resources). The principles were collected under the name of“Descriptors for Grape”. All ampelographic evaluations were made according to the first section of these descriptions which was called“Characterization and Preliminary Evaluation Data”. Leaf measurements were made according to Galet method which was taken from Morton (1979). KEYWORDS: Kalecik Native Grape Varieties (Vitisvinlferacvs), IBPGR, Decsriptors for Grape, Characterization and Preliminary Evoluation Data, Ampelographic measurements.