Âşıkpaşazâde'nin Tevârih-i Âl-i Osmân adlı eseri üzerinde söz dizimi incelemesi
Word groups and syntax analysis in Âşıkpaşazade's literary work called Tevârîh-i Âli Osman
  1. Tez No: 350107
  2. Yazar: SEVAL ERGÜDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENFEL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
15. yüzyılın sonlarına doğru Aşık Paşazâde tarafından kaleme alınan Tevârîh-i Âl-i Osmân Osmanlı tarihinin eski ve önemli kaynaklarındandır. Âşık Paşazâde eserinde duyduğu ve gördüğü olayları anlatmış, dönemin derviş, g?zi ve mutasavvıfların görüşlerine de yer vermiştir. Bu nedenle eser aynı zamanda bir psikolojik belge niteliğindedir. Bu çalışmada, Kemal Yavuz ve M. A.Yekta Saraç?ın hazırladığı Âşık Paşazâde?nin Tevârîh-i Âl-i Osmân (Osmanoğullarının Tarihi) adlı neşir temel alınarak eserde geçen kelime grupları ve cümleler sınıflandırıldı. Kelime grupları hakkındaki inceleme cümleye göre daha sınırlı oldu. Cümle incelemesi yapılırken ise bütün malzeme değerlendirildi. Söz dizimi incelemesi yapılırken Türkçe sentaksa uymayan cümle kalıpları dikkatle incelenerek bunlara örnekler verildi. Ayrıca tasnife uygun olmayan cümleler ?Şablonda Bir Yere Oturtulmayan Cümleler? başlığı altında sıralandı.
Özet (Çeviri)
Tevârih-i Al-i Osman, which was written by Aşık Paşazade by the end of the 15th century, is one of the oldest and most important sources of the Ottoman history. In his literary work, Aşık Paşazade wrote about the events he witnessed and included the views of the dervishs,veterans and sufis. This work can be qualified as a psychological document in that sense. Wordgroups and sentences in the work are classified according to the publication of Aşık Paşazade Tevarih-i Ali Osman ( history of Osmanoğulları) , which was prepared by Kemal Yavuz and M. A. Tekta Saraç. Analysis of Word groups were limited when compared to sentences. While sentences were analyzed, all the materials were taken into account. While word order was analyzed, sentence patterns which did not fit in the syntax were examplified by being analyzed carefully. Moreover, sentences which were not appropriate to the publication are ordered under the title of `? Sentences which are not Settled Anywhere in the Template.