Erken dönem varoluşçuluğun modern özne eleştirisi
Critique of modern subject in early era of existentialism
  1. Tez No: 350106
  2. Yazar: ALİ YALÇIN GÖYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalışmanın kapsamını; Martin Heidegger ve Karl Jaspers?in geliştirmiş oldukları ve Erken Dönem Varoluşçuluk olarak adlandırdığım Varoluş Felsefesi?nin modern özne anlayışına getirdiği alternatif öznellik yaklaşımının, dönemin toplumsal ve zihinsel gelişmeleri ile kurmuş olduğu ilişkini oluşturmaktadır. Tezin amacı, 1. Dünya Savaşı öncesindeki 30 yılı ve iki savaş arasını kapsayan dönemde meydana gelen toplumsal gelişmeler ile varoluşçu düşüncenin doğuşu ve gelişimi ? modern özne anlayışına karşı çıkışı ? arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmaktır. Bu doğrultuda Heidegger ve Jaspers?in fikirleri, litaretür taramasına dayanarak tarihsel bağlamı içerisinde ele alınmıştır. Bu teorilerin hakikat ve özgürlük konularını daima bu dünyada yer alan varoluş üzerinden değerlendirme konusundaki ortak tavırları üzerinde durulmuş ve özgürlük ve kamusallık hakkındaki fikir ayrılıkları vurgulanmıştır. Varoluş Felsefesi?nin ortaya koyduğu alternatif öznellik anlayışının, modern felsefenin temelini oluşturan rasyonalist epistemoloji ve tekbenci ? merkezi özne yaklaşımından günümüzde öznenin merkeziliğini yadsıyan görüşlere geçişte önemli bir aşamayı oluşturduğu savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work extents the research about the character of the relationship between the ideas of two philosophers from the early era of Existentialism namely Martin Heidegger and Karl Jaspers whose philosophical approaches are called the Existencephilosophy and the social and spiritual conditions of their time. It aims to clarify the effects of the social events which occured during the last thirty years before the First World War and the years between the Two World Wars to the genesis of the Existencephilosophy and its critique of the subject?s modern conceptualisation. In this context, Heidegger and Jasper?s critiques are evaluated by using review of iteratüre and according to historical contextualisation method. It?s been underlined that they share a common ground about examining the two notions truth and freedom on the basis of the existence which is always in this world and always ours and that there are contradictions between their ideas on freedom and publicity. It?s been argued that the alternative conception of subjectiviy by the Existence philosophy can be evaluated as the medium of transition from the modern concept of subject which is based on rationalist epistemology and the idea of solipsism to todays approaches which favor the decentralisation of the subject.