Türk Vergi Hukukunda kısmi bölünme
Partial spin-off in Turkish Tax Law
- Tez No: 350108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. ERTUNÇ ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızda ticaret şirketlerinin yeniden yapılandırma araçlarından birleşme, devralma, hisse değişimi, hisse devri, nev?i değişikliği ve bölünme işlemlerine ticaret ve vergi mevzuatı açısından kısaca değinilmiş, ardından kısmi bölünme müessesesi incelenmiştir. Çalışmamızın ana konusunu Türk vergi hukukunda kısmi bölünme müessesesi oluşturmakta olduğundan çalışmamızda; sayılan bu yapılandırma araçlarından kısmi bölünme müessesesine daha fazla yer ayrılmıştır. Bu itibarla, kısmi bölünmeyi ortaya çıkaran sebeplere değinildikten sonra kısmi bölünmenin usulü üzerinde durulmuş ve hukuki ve vergisel sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, restructuring tools of commercial companies such as; mergers, acquisitions, share exchange, share transfer, company type conversions and spin-offs have been briefly introduced, later the partial spin-off transactions are examined. As the subject of this study mainly focuses on the partial spin-off transactions in Turkish tax laws, most of this study relates to the partial spin-off transactions among other restructuring tools. In this context, after having stated the reasons of the partial spin-off transactions, this study continues with the procedural steps and consequences of partial spin-off transactions.