The origins of the Ottoman State through the eyes of Aşıkpaşazade
  1. Tez No: 370830
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEATH W. LOWRY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde, Aşıkpaşazade'nin hayatı ve büyüdüğü çevre üzerinde durulmuş ve kişiliğinin eserine nasıl yansımış olabileceğine değinilmiştir. Bunun yanı sıra, 14. yüzyılda dervişlerin devletin kuruluşunda oynadıkları role birçok defa değinilmiştir. İkinci kısımda ise, Aşıkpaşazade'nin eserinde kullandığı bazı kavramlara değinilmiştir. Kullandığı kavramlar kendisinden önce ve sonraki diğer müelliflerde geçtiği şekliyle karşılaştırılarak kullanıldığı dönemi ne kadar yansıttığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Aşıkpaşazade tarihinin ilk 67 babı (kısmı) Osmanlı Türkçesi'nden İngilizce'ye tercüme edilmiş ve Osmanlı Türkçesi'ne hakim olmayan tarih öğrencilerine ve diğer okuyuculara bu önemli eser sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, emphasis is put on the life of Aşıkpaşazade, the environment he grew up in and how his background could have reflected on his account. Aşıkpaşazade, who himself was a dervish, touches upon the role the dervishes played in the foundation of the Ottoman state several times in his account. The second chapter mentions some terms used by Aşıkpaşazade. The terms he used are compared with the authors who wrote about the same period before and after him, in order to understand to what extent he reflects the realities of the era. In the third and the final section, the first 67 chapters of Aşıkpaşazade's history is translated from Ottoman Turkish to English in order to present this valuable work to students of Ottoman history who can not benefit from Ottoman Turkish and to the other readers.