Kemalizm'in 'ulusalcılık' biçiminde yeniden üretimi: Türkiye Cumhuriyeti'nin 75. Kuruluş Yıldönümü Kutlamaları örneği
Reproduction of Kemalism as 'ulusalcılık': The case of 75th Anniversary Ceremonies of Turkish Republic
  1. Tez No: 350112
  2. Yazar: ABDÜL SAMET ÇELİKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye?de küreselleşmeye ve kimlik politikalarının yükselişine bağlı olarak ciddi bir meşruiyet krizi yaşayan Kemalizm!in“ulusalcılık”biçiminde yeniden üretilmesi sürecini 1998 yılında gerçekleştirilen“Türkiye Cumhuriyeti?nin 75. Kuruluş Yıldönümü Kutlamaları? örneği üzerinden incelemeyi hedeflemektedir. Bu tezde Kemalizm?in, 1990'lı yılların başında yaşadığı meşruiyet sarsıntısının ardından 1990?lı yıllar boyunca yeniden üretildiği, ancak bu süreçte, Kemalizm'in klasik anlamıyla değil, ”ulusalcılık“ biçiminde yeniden üretildiği iddia edilmektedir. Bununla birlikte, yine bu tezde, Türkiye Cumhuriyeti'nin 75. kuruluş yıldönümü kutlamalarının, dönemin siyasi atmosferine bağlı olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin mevcut siyasal rejimine tehdit oluşturduğu düşünülen siyasal İslam?a ve Kürt siyasi hareketine ama özellikle siyasal İslam?a karşı tepki olarak gerçekleştirildiği ve kutlamaların amacının söz konusu ”tehdit" unsurları karşısında mevcut siyasal rejimin meşruiyetini sağlamlaştırmak olduğu iddia edilmektedir. Bu doğrultuda, Türkiye Cumhuriyeti'nin 75. kuruluş yıldönümü kutlamalarının özel bir siyasal anlama sahip olduğu ve kutlamaların önceki yıllardan gerek biçimsel gerekse içerik olarak farklı bir tarzda gerçekleştirildiği ortaya konmaya çalışılacaktır. Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti?nin 75. kuruluş yıldönümü kutlamalarının, Kemalizm'in ulusalcılık biçiminde yeniden üretilmesi sürecinin özelliklerini yansıttığı ve bu sürecin önemli bir öncüsü ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the reproduction process of Kemalism as“Ulusalcılık”through“The Case of 75th Anniversary Ceremonies of Turkish Republic”in post-Cold War era. In this study, it is tried to argue that Kemalism which is the founding and official ideology of Turkish Republic had a legitimacy crisis because of globalization and rise of identity politics in early years of 1990s. After this legitimacy crisis, Kemalism had been reproduced during the 1990s. It is claimed that, in this process, Kemalism had not been reproduced in its classical meaning, it had been reproduced as“ulusalcılık”. Also, in this study, it is claimed that 75th anniversary ceremonies of Turkish Republic were held as a reaction to political Islam and Kurdish political movement but especially to political Islam which were thought as important threats to republican political regime of Turkish Republic. Furthermore, it is claimed that 75th anniversary ceremonies of Turkish Republic aimed to strengthen the legitimacy of current political regime of Turkey. In this case, in this study, it is tried to argue that the 75th anniversary ceremonies of Turkish Republic had a particular political meaning and the ceremonies were held in a different style and content disparately from the previous ceremonies. So, it is tried to argue that 75th anniversary ceremonies of Turkish Republic reflected the features of reproduction process of Kemalism as“Ulusalcılık”and they became one of the important pioneers of this process.