Franchise sözleşmesinin genel olarak incelenmesi, ifası ve sona ermesi
General review, performance and termination of franchise agreement
- Tez No: 350113
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Franchise sözleşmesinin genel olarak incelenmesi, ifası ve sona ermesi isimli yüksek lisans tezimizde, giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölüm bulunmaktadır. Birinci bölümde, öncelikle franchise kavramı, franchise sözleşmesinin tanımı ve franchisingin tarihçesi açıklanmıştır. Ardından, franchise sözleşmesinin karakteristik özellikleri ile franchise sözleşmesinin hukuki niteliği, unsurlarını barındırdığı ve benzer sözleşmeler ile karşılaştırılarak açıklanmıştır. İkinci bölümde, franchisingin genel faydalarının yanı sıra, franchise sözleşmesinin taraflarına sağladığı faydalar ve günümüzde kullanılan franchise sistemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise franchise sözleşmesinin taraflarına yüklediği borçlar franchise sözleşmesinin sona ermesi ve sona ermesinin taraflar açısından sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis named general review, performance and termination of franchise agreement consist of three chapters apart from introduction and conclusion chapters. In the first chapter, term of franchise, definition about the franchise agreement and history behind the franchise term are explained. After them, characteristic specifications of franchise agreement, legal qualifications of franchise agreement and franchise agreement?s comparison between similar agreements and the agreements which the franchise agreement reserve elements are explained. In the second chapter, general benefits of the franchising, franchise agreement?s advantage for the contracting parties and the franchise systems that are currently in use are explained. In the third chapter, liabilities that are undertaken by the franchise agreement, termination of franchise agreement and the effects of this termination to the parties are explained.