Türkiye'de sağ muhafazakar-İslamcılık akımının Filistin sorununa yaklaşımı
Right wing-conservative-Islamist approach on the Palestinian problem in Turkey
- Tez No: 350111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Türkiye'de özellikle 1970'li yıllarda sol akımların Filistin sorunu ile ilgilendikleri görülmektedir. Bu çalışmada Sağ Muhafazakâr-İslamcılık akımının temsilcisi olan beş periyodik incelenerek, akımın Filistin sorununa yaklaşımı analiz edilmeye çalışılacaktır. Çalışma sadece 1970'li yılların değil, Filistin sorununun ortaya çıktığı dönemden itibaren Sağ Muhafazakâr-İslamcılık akımının yaklaşımını ortaya koyma iddiasındadır. Akımın analizinin eksiksiz olarak yapılabilmesi için çalışma Filistinliler ile Yahudiler arasında çatışmaların şiddetlendiği 1940'lı yıllardan 2000 yılına kadar olan dönemi kapsamaktadır. Bu çalışmada tematik başlıklar oluşturabilmek için Filistin sorununda önemli olaylar olan; 1948-1967-1973 Savaşları,“Kara Eylül”, Camp David Antlaşması, Lübnan İç Savaşı, İntifada hareketleri, FKÖ'nün devlet ilanı, Hamas'ın ortaya çıkışı ve Madrid Konferansı'na Sağ Muhafazakâr-İslamcılık akımının verdiği tepkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It's observed that left wing in Turkey interested especially during 1970s in the Palestinian problem. By searching five periodicals that represent the Right Wing-Conservative-Islamist movement in this study, the approach of the movement towards Palestinian problem will be analyzed. This study claims to put forward the Right Wing-Conservative-Islamist movement?s approach, not only in the 1970s, but also in the period from when the Palestinian problem has occurred. In order to make the analysis of the movement through, this study covers the period from 1940s to 2000s, in which the conflicts between Palestinians and Jews were intensified. For the purpose of making thematic titles, the Right Wing-Conservative-Islamist movement?s responses to the important events of Palestinian problem such as 1948-1967-1973 Wars,“Black September”, Camp David Accords, The Lebanese Civil War, Intifada Movements, the PLO's declaration of Palestinian Statehood, the appearance of HAMAS and the Madrid Conference were researched in this study.