Özgürlük ve güven(siz)lik ikileminde siber uzay
Cyberspace in the dilemma of freedom and (un)security
  1. Tez No: 350120
  2. Yazar: BÜLENT AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Philosophy, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tarih boyunca çıkarları peşinde koşan bireyler, devletler, devletler-aşırı ve bireyler-üstü örgütlenmeler bu amaçla bir ?varoluş savaşı? içinde olmuşlardır. Bu ?varoluş savaşı?, bilişsel-teknolojik düzeyin tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar hızlı bir ivmeyle değişim gösterdiği günümüzde, insanlığın fiziksel gerçek dünyadan farklı olarak meydana getirdiği ?siber dünya?da da devam etmektedir. Ekonomiden siyasete, diplomasiden askeri güvenliğe, kişisel bilgilerden şahsi işlemlere kadar sayısız bilgi ve işlemin bulunduğu siber dünyanın günümüzdeki önemi açıktır. İçinde yaşadığımız gerçek dünya, hesabını tutabildiğimiz yakın bin yıllar üzerinden düşündüğümüzde savaşların, paylaşılamayan zenginliklerin, çıkar çatışmalarının ve sayısız güvenlik probleminin bulunduğu bir dünya halindeyken siber dünyada yaşamımız ne kadar güvendedir? Bu bağlamda, siyaset felsefesi perspektifine dayanan bu tez, siber uzayda iktidar ve yönetim sorunsalını konu edinmektedir. Tezde araştırılacak olan konu, günümüzde ?doğa durumu?nun egemen olduğu bu dünyada herhangi bir meşru ve güvenilir yönetim kuralının olup olamayacağıdır. İnsanoğlunun bağımsızlığının ve özgürlüğünün daha önce tarihte görülmedik biçimde tehlikede olduğu iddiasında olan çalışma, bu bağlamda, siber uzayda belli bir mekan ve zamanda mevcut aktörlerin çıkarlarını uyumlaştırmak amacıyla ortaya konan ulusal ve uluslararası ?uzlaşmalar?dan öte; tüm zaman ve mekan boyutlarını aşan ve evrensellik iddiası taşıyan toplum sözleşmesi niteliğinde adımlar atılması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, siber uzayda kurumsallaşmanın önemini ön plana çıkartan çalışma, siber uzayla ilgili her düzeyde hedefleri belirleyerek onlara ulaşılmasını sağlayacak stratejileri oluşturacak kurumlara ihtiyacın var olduğunu vurgulamakta ve bu hedeflere ulaşmada bir toplum sözleşmesi temelinde yeni felsefi konumlandırmalara ihtiyacın bulunduğunu eleştirel bir bakışla savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history individuals, states, trans-state organizations and supra-individual organizations have been in a ?war of survival? in pursuit of their interests. This ?war of survival? carries on in the ?cyberspace? created by humanity as a different realm from the physical world, at a time cognitive-technological level changes with an unprecedentedly rapid momentum ever. Cyberspace contains countless transactions and information ranging from economy to politics, from diplomacy to military security and from personal information to personal transactions. Hence, its significance in our day is self-evident. Given that the world we live on, by taking into account only the recent millennia we have been able to track, is rife with wars, unshareable riches, conflicts of interest and security problems, how safe is our life in the cyberspace? In this context, based on the perspective of the philosophy of politics, this thesis discusses the problematic issue of power and governance in the cyberspace. The thesis investigates the issue of whether a legitimate and reliable law of governance can be established in the cyberspace, where currently a ?state of nature? prevails. This work argues that the independence and the freedom of the humankind are in the severest jeopardy ever. Accordingly, it emphasizes the need for steps similar to social contracts in the cyberspace transcending spatio-temporal phenomena and claiming universality, rather than national and international ?agreements? executed in order to reconciliate the interests of relevant actors in a certain location and time. In accordance with this aim, this work highlights the importance of institutionalization in the cyberspace and emphasizes the need for institutions to set the goals for every level in the cyberspace and to establish the necessary strategies to reach them. It also critically defends the view that new philosophical approaches are in order on the basis of a social contract on the path to these goals.