Kriz döneminde kamusal ve özel alan sınırları: COVID-19 salgını örneği
The limits of public and private spheres in time of crisis: The case of COVID-19
  1. Tez No: 889070
  2. Yazar: DİLBER AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Devlet, bireyin toplum halinde yaşamaya başlamasından sonra var olagelmiştir. Toplumun yaşadığı bunalımlar, kargaşalar, güvensizlik durumu devlete ideal düzeni oluşturmak adına sorumluluk vermiştir. Devletin düzeni nasıl sağlayacağı ve bireyin nasıl güvende tutulacağı, eşitliğin ve bireyin doğal hakkı olan özgürlüğün istikrarlı devamlılığı özgürlüğün sağlanması için devletin yetkisinin boyutunun ne düzeyde olması gerektiği üzerine yoğunlaşılmıştır. Kamusal alan, tüm vatandaşların dolaşımının serbest olduğu açık alanlar iken özel alanlar ise bireyin sadece kendisi veya kendisine yakın olduğu kişilere -aile, arkadaş- açık olduğu ve diğer kesimlere kapalı olduğu alandır. Herhangi bir vatandaşın dini, dili, ırkı, etnik kimliği fark etmeksizin özgürce dolaşabildiği kamusal alana ve sadece kişiye ait olan özel alanlara devletin müdahalesi sınırlıdır. Tezin amacı devletin yaşanan bir krizde özel ve kamusal alana müdahale yetkisi ve sınırının ne düzeyde olduğu üzerine bir değerlendirme yapmaktır. Bu kapsamda, pandemi süresince devletin müdahale etme yetkisinin boyutundaki değişiklik incelemeye alınmıştır. Çalışmanın kapsamında devletin hakları ve sınırları, kamusal ve özel alan ve Covid-19 salgını boyunca yapılan uygulamalar incelenmiştir. Bu inceleme devletin sınırlarının pandemi süresince genişleyip genişlemediği üzerine odaklanmıştır. Covid-19 süresi boyunca bireyin gerek toplumsal alanda gerekse özel alanda devlet tarafından sınırlandırılması ve müdahalesinin artıp artmadığına bakılmıştır. Araştırma kapsamında bireylerin özgürlük alanının sınırlarının devlet yetkisiyle ne ölçüde daraltıldığı sınırlandığı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The state has existed after the individual started to live in society. The crises, turmoil and insecurity experienced by society have given the state the responsibility to create the ideal order. The focus has been on how the state will maintain order and how the individual will be kept safe, and what the extent of the state's authority should be for the stable continuity of equality and freedom, which is the natural right of the individual. While the public sphere is the open space where all citizens are free to move around, the private sphere is the space that is open only to the individual himself/herself or those close to him/her - family, friends - and closed to other groups. The state's intervention in the public sphere, where any citizen can move freely regardless of religion, language, race or ethnic identity, and in the private sphere, which belongs only to the individual, is limited. The aim of this thesis is to make an assessment on the extent and limits of the state's authority to intervene in the private and public spheres during a crisis. In this context, the change in the extent of the state's authority to intervene during the pandemic is analysed. Within the scope of the study, the rights and limits of the state, the public and private sphere, and the practices during the Covid-19 outbreak were examined. This examination focuses on whether the boundaries of the state have expanded during the pandemic. During the Covid-19 period, it was examined whether the limitation and intervention of the individual by the state in both the public and private spheres increased. Within the scope of the research, it was tried to determine to what extent the freedom of individuals was narrowed by state authority.