Illiberal security practices of liberal states in the post 9/11 era: Aberystwyth & Paris schools compared
9/11 sonrası dönemde liberal devletlerin liberal olmayan güvenlik uygulamaları: Aberystwyth & Paris ekollerinin karşılaştırmalı bir incelemesi
  1. Tez No: 319599
  2. Yazar: TUĞÇE TÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Güvenlik ve özgürlük arasındaki ilişki akademik dünyada her zaman ilgi çeken bir konu olagelmiştir. Özellikle 9/11 terör saldırılarından sonra, bu konuya olan ilgi daha da artmıştır. Bu artan ilginin nedeni, 9/11 terör saldırılarından sonra liberal devletlerin artan bir şekilde liberal prensiplerle çelişen güvenlik uygulamaları benimsemeleridir. Teröre karşı savaş bağlamında liberal devletlerin benimsedikleri bu liberal olmayan güvenlik uygulamaları ise devlet dışı aktörler için bir takım olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışma, liberal devletlerin liberal olmayan güvenlik uygulamalarının devlet dışı aktörler üzerindeki etkilerini teröre karşı savaş bağlamında Aberystwyth ve Paris Ekollerini karşılaştırmalı bir biçimde bir araya getirerek eleştirel bir bakış açısından incelemektedir. Bu amaçla, liberal bir devlet olan Birleşik Krallık örnek vakası çerçevesinde, Aberystwyth ve Paris Ekolleri karşılaştırılmaktadır. Bu inceleme sonucunda, tez özgürlük ve güvenliğin birbirleriyle çelişen ayrı değerler olarak görülmesinin teröre karşı savaş bağlamında devlet dışı aktörler için daha fazla güvensizlik ile sonuçlandığını göstermektedir. Böylelikle, özgürlük ve güvenlik arasında denge ilişkisi olduğunu savunan argümanın aşılmasının gerekliliğine vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between security and liberty is an issue that has always attracted scholarly attention. After the 9/11 terrorist attacks, this issue received a new lease of life in the literature. This is because some liberal states have increasingly adopted security practices that are in conflict with liberal principles. These illiberal practices of liberal states have had implications for non-state referents in the context of the war on terror. This thesis examines the question of what the implications of the illiberal security practices of liberal states are for referents other than states in the context of the war on terror. While examining this question, this thesis adopts a critical perspective by bringing in the perspectives of the Aberystwyth School and the Paris School in a comparative manner. It then, examines this question through a case study on the UK as a liberal state by comparing the perspectives of the Aberystwyth and Paris Schools. In doing so, it offers the argument that seeing liberty and security as separate values that are in conflict with each other results in further insecurity for non-state referents in the context of the war on terror. In this way, this thesis emphasizes the need for going beyond the balance argument of the relationship between liberty and security.