Kültür endüstrilerinin bir aracı ve ürünü olarak MTV Avrupa ve MTV Türkiye
MTV Europe and MTV Turkey as a means and product of culture industries
  1. Tez No: 350123
  2. Yazar: RAMİZ TUNCA TUTKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Tematik yayıncılık 1970'lerin sonlarına doğru değişen izleyici kitlesi ve teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak doğdu. Öncüleri MTV ve CNN olmak üzere, yıllar içinde her yaş, cinsiyet, ilgi alanı ve mesleki çeşitliliğe göre birbirine ardına tematik kanallar açılmaya başlamıştır. Bu kanallar arasında MTV, Müzik televizyonu adı ile 1981 yılında yayına hayatına geçtiğinden beri müzik sektörünün gelişiminde ve sektör olarak yapılanmasında büyük bir rol oynadı ve bu süre içinde pek çok ilke imza atarak izleyici kitlesi üzerinde büyük bir etkisi olan ikon kanal haline geldi. Ancak MTV, 1990'ların ortasından itibaren programcılık anlayışında giderek müzikten uzaklaştı ve müzik dışı programlara kayarak esas amacı olan müzikle bağlarını kopardı. MTV, Frankfurt Okulu'nun ileri sürdüğü kültür endüstrilerinin güdümünde kitleleri manipüle etme aracı haline geldi. Frankfurt Okulu, kültür endüstrilerinin yapay ve anlık mutluluklar sağlayarak kitleleri düşünmekten uzaklaştırdığını ve bunun iktidarın işine yaradığını savunur. Araştırmada, MTV'nin ilk yayınından bugüne kadar geçirdiği evreler kültür endüstrileri bağlamında ele alınmış, MTV'nin kültür endüstrileri ile bağlantısı, MTV Türkiye'nin MTV ağı içindeki yeri ve durumu, konu ile ilgili gerek çevrim içi ortamda gerekse basılı ortamdaki kaynaklar taranarak ele alınmıştır. Buna göre MTV kültür endüstrilerinin bir ürünü iken aracı haline geldiği ve artık resmi olarak müzik televizyonu çizgisinden uzaklaştığı elde edilen kaynaklar ile tescil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thematic broadcasting debuted towards the end of 1970s as the result of changing audience and technological developments. Thematic channels, first examples of which are MTV and CNN, started to debut successively according to various demographics, gender, hobby and professional diversity and many other factors. MTV, as the first music-themed channel, has played the biggest role in development and configuration of music industry and been the biggest influence on music industry and audience as an icon channel since its launch in 1981, making the firsts of all times. However, MTV moved away from music programming as from mid-90s and broke its connection with music in 2000s in its programming approach. MTV started to become a channel aiming to manipulate large audience under the guidance of culture industries. Frankfurt School suggests that the culture industries make the audience stop thinking by providing artificial and spontaneous pleasures and that this way serve to the pleasure of hegemonia. In this thesis, MTV?s background from the very beginning to present days has been discussed within the scope of culture industries, and its relation to culture industries as well the place and status of MTV Europe and MTV Turkey?s within MTV Networks has been studied by literature review both through online and pressed material. Accordingly, it has been concluded that being a product of culture industries once, MTV is now the means of culture industries and now officially is NOT a music channel anymore.