Türk İş Hukukunda asıl işveren-alt işveren ilişkisinin kurulması ve hükümleri
The relationship between principal employer and subcontractor in Turkish Labor Law
- Tez No: 350122
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Asıl işveren ? alt işveren ilişkisi Türk İş Hukuku?nda önemli bir yere sahiptir. Teknolojik gelişmeler, ekonomik değişimler ve uzmanlaşma sebepleriyle işverenler, işlerinin bir bölümünü alt işverenlere yaptırmaktadırlar. Önceki İş Kanun?daki boşluklar ve doktrindeki eleştiriler göz önüne alınarak 4857 sayılı İş Kanunu?nda alt işverenlik kurumu yeniden düzenlenmiştir. Asıl işveren ? alt işveren ilişkisini yürürlükteki kanun ile sınırlayıcı ve detaylı bir biçimde düzenleyen kanun koyucunun bu alanda halen yeni düzenlemeler yaptığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk İş Hukuku?nda asıl işveren ? alt işveren ilişkisini incelemek ve alt işveren uygulamasının yarattığı sorunları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The relationship between principal employer and subcontractor has great importance in Turkish Labor Law. Due to technological developments, economical changes and professionalism reasons, principal employers get their works done via subcontractors. Subcontractor organisation has been rearranged in the current Labor Code No. 4857 by taking the criticisms in the doctrine and insufficiencies in the previous Labor Code. It is seen that the legislator, who has already enacted the relationship between principal employer and subcontractor restrictively and extensively, is still making new laws on this issue. The aim of this study is to examine the relationship between principal employer and subcontractor in Turkish Labor Law regarding the problems that shows up as a results of this organisation.