XIX. yüzyıl ortalarında Kırklareli (Kırkkilise)'de sosyal ve ekonomik hayat
Social and economic life of Kırklareli (Kırkkilise) in the mid-19th century
  1. Tez No: 350125
  2. Yazar: BURCU BURNAZ KABAKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERİMAN ERSOY HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
19. yüzyıl ortalarında vergi kaynaklarını yeniden tespit ederek halkın vergi yükünü hafifletmek ve vergi adaletsizliğini önlemek amacıyla yapılan temettuat sayımları, aynı zamanda pek çok şehir, kaza ve köyün demografik, idari, sosyal ve ekonomik yapısını ortaya koymamızı sağlayacak önemli bilgiler içermektedir. Temettuat sayımları, Tanzimat?ın uygulandığı bölgelerde yapıldığından bu defterler özellikle Tanzimat dönemi yerel tarihçiliği için önem arz etmektedir. Bu çalışma Kırkkilise (Kırklareli) Kazası?nın 19. yüzyıl ortalarında sosyal ve ekonomik hayatını incelemeyi amaçlamaktadır. Kırkkilise Kazası, 1844 yılı Temettuat Defterleri kayıtları, salname verileri, çeşitli arşiv belgeleri, kaynak ve tetkik eserler ışığında ele alınmış, Tanzimat dönemi şehrin demografik, idari, sosyal ve ekonomik hayatı, hane, mahalle ve cemaat bağlamında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
To remove the heavy burden of taxes from the citizens and reorganize them equally, Temettuat registers were conducted across the Ottoman territory in the mid-19th century. Temettuat defters are notable sources for the historians of Tanzimat era since they contain valuable information on the demographical, administrative, social and economic formations of the cities, towns and villages. This thesis aims to research the social and economic life of Kırkkilise (Kırklareli) district. The district is studied under the guidance of Temettuat registers of 1844, data from salnames, various documents from the Archive (BOA), primary and secondary sources. The demographical, administrative, social and economic life of Kırkkilise is comparatively analysed in the context of household, neighbourhood and community structures.