Türkiye ve Yunanistan'da uygulanan göç politikaları: 1990 sonrası
Migration policies implemented in Turkey and Greece: Post-1990 period
- Tez No: 350126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. E. ZEYNEP GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanlık tarihiyle birlikte var olan“göç”kavramı ulus devlet düzenin oluşmaya başlamasıyla daha büyük kitleleri etkisi altına almış, teknolojinin ilerleyip sınırların ortadan kalkması ile bu gelişmelere daha iyi yaşam koşullarında yaşama isteği ve ekonomik sıkıntıların, krizlerin de eklenmesiyle günümüzde“transit göç”halini almıştır. 1990'lı yılların ortalarından itibaren küreselleşme ile başlayan süreçte göç ve transit göç olgusu Avrupa Birliği ile birlikte tüm dünyayı ilgilendiren ortak bir sorun halini almıştır. Türkiye ve Yunanistan da Avrupa Birliği ülkelerine geçiş güzergâhında bulunan ve bu nedenle transit göç alan ve göç veren iki önemli ülkedir. Her iki ülke de yasa dışı olan ve kontrolsüzce gerçekleşen bu göç dalgalarından olumsuz etkilenmekte ve bu durumu çeşitli tedbirlerle kontrol altına almaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human groups have a long history of migration that influenced large sections of the society. As a social reality, human migration continued after the formation of the nation-state order. The concept also has changed in the meantime, taking the shape of“transitional migration”with disappearance of the borders by improvements in technology. Furthermore the transitional migration is supported by global trends with the desire to live in better conditions and overcome economic difficulties. Following the globalization of all markets beginning in the mid-1990s, the migration and development phenomenon became one of the intensely debated main policy objects throughout the world in general and in the European Union in particular. Turkey and Greece taking place in the main migration routes from the Eastern parts of the world to the West, to European Union and the United States, are the important countries, attractive for transitional migration. Both countries are affected negatively from illegal and uncontrolled migration waves and they are trying to control this situation by taking various measures.