Dersim İsyanı'nın Akşam ve Vakit (Kurun) gazetelerindeki yansımaları
Dersim Rebellion, Akşam and Vakit (Kurun) newspapers reflections
  1. Tez No: 350139
  2. Yazar: DEDE KONAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dersim, sarp dağlarla çevrili bir coğrafyaya sahiptir. Bölge feodal yapı altında aşiret ve derebeylerin yönetimine bırakılmış, bu durum bölgede ilk günden beri çeşitli isyan hareketlenin meydana gelmesine neden olmuştur. Devlet yönetiminin doğru teşhis ve doğru tedavi uygulayamaması, ayrıca coğrafik olarak da sarp dağlarla çevrili olması, meselenin Cumhuriyet yönetimine miras kalmasına neden olmuştur. Cumhuriyet ile birlikte yapılan inkılap hareketleri ve bölgede yapılması planlanan ıslah hareketleri yine bölge aşiretleri ve ağalarınca tepki ile karşılanmış ve bu tepki isyana dönüşmüştür. 1937 yılına gelindiğinde artık meselenin kökten çözülmesinin kaçınılmaz olduğunu anlayan Cumhuriyet Hükümeti, geniş kapsamlı askeri harekatla isyan hareketine son vermiştir.
Özet (Çeviri)
Dersim, has a geography surrounded by steep mountains. Regional, tribal and feudal lords under the feudal structure was allowed to rule, this situation to occur in the region since the first day's move has led to various rebel. The state government to implement the correct diagnosis and the right treatment, In addition, it is surrounded by steep mountains as geographic heritage of the matter gave rise to a Republican administration. Planned to be held in conjunction with the Republic of reform movements and movements in the region, satisfied with the response by the tribes of the region, and the Chiefs again and the response has turned into rebellion. By the year 1937 is now inevitable to realize that solving the root of the matter is the Government of the Republic, put an end to military action in a broad movement of rebellion.