Bazı yabancı patates çeşitlerinin kalite özellikleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 3502
  2. Yazar: ATINÇ AKBULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN B. YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
VI. '>>j:ı!î A.l.I>.\]en ithal edilen 8 patates çeşidinin cipg ve ıvırmak patates yapımına a,V7.anlaklar illi aaptamak amacıyla ka lite özellikleri urar.'tırı.LE'if/tır. Genetik materyal IILmalı ve UtıııovaVıa 1985 yılı İlkbahar sezonunda ye Ui' tirilmiatir..kalite özellikleri JCAIlî (1977) tarafından tanıtılan 3:'">n temler e yöre yapılmış ve analizler 1985 yılı Aynstog, Jvylal.aylarımla E. İ!. '/,.?. Tarla Bitkileri Bölümü Patates I'a- lite labratııvarında yap ılın ir; t ir. iler ı om o somıcıı elde edilen sonuçlar araıyıda yerilmie- i. Atlantic ve Kooksack geçitleri cips iğin uyfxmdnr. ?-. K.Bur brink j Iıomiıi, lint, i o,pu.tte,1i oryold,'Y.Eose çer; it - lsri parmak patates yapımı için uyyundnr- 3. Kalite özellikleri büyük ölçüde çevre ve monotip x çevre etk.isi altında, olduyn için ıslalı pro er anımda ; cnotiplerin birçok yerde birkaç yıl boyunca, denen mesi ve daha sonra klonların. cips ve parmak patates laalitelerinin belirlenme»! ny/ym olacaktır.
Özet (Çeviri)
V T I. UHI.'iAU'ı A total of S varieties from the USA yroıvn al- almalı and Altzjiova dnriny tho 198 v were analysed for nnality in order 't° determine their suitability to chips and frene fries ürocotiaip;;. Quality analyses wore carried out according to tiic inothodn described by the JiAlB (1977) -'J-h e analyses ivero per- formod in the patato quality labrotary of Department of field props of the Ayean university during Auyust-September, 1985