Uluslararası muhasebe standartlarına adaptasyonun temel finansal oranlar üzerine etkisi
Impact of international accounting standard adoption on key financial ratios
  1. Tez No: 350242
  2. Yazar: CEMİL ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küreselleşen dünya olgusu, muhasebe alanında da karşılık bulmuş; hasebe de ortak bir dilin uygulanması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu ortak dil IFRS (Uluslar arası Finansal Raporlama Standartları) olarak görülmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde ve ülkemizde IFRS?nin benimsenmesi ve uygulamaya başlaması ile beraber, genel ekonomiye, muhasebe politikalarına ve kanunlara etkileri tartışılmaktadır. Bu araştırmada, ülkemizde uygulamaya konulan IFRS?nin gelişimi ile genel bilgiler verilerek, belirlenen temel finansal oranlar açıklanmış; IFRS?nin Borsa İstanbul(BİST) Sınai Endeksinde yer alan ve araştırmanın koşullarına uygun nitelikte olan işletmelerin temel finansal oranlarına etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında iki farklı analiz yapılmıştır. Birinci analizde, işletmelerin finansal tablolarını temsil ettiği düşünülen 2000-2004 yılları IFRS Öncesi dönem ve 2005-2009 yılları ise IFRS sonrası dönem olarak kabul edilmiştir. Bu dönemlere ait finansal tablolardan, 12 adet temel finansal oranın ortalamaları alınıp, karşılaştırılarak, dönemlere ait sonuçlar T-testi ve Anova yöntemlerine göre analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, elde edilen veriler ışığında IFRS düzenlemelerinin, baz alınan dönemde temel finansal oranları etkilediği ve finansal oranların ortalamalarının homojen gruplar oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. 1.Küreselleşme 2. Muhasebe Standartları 3.Uluslararası Finansal Raporlama Standartları 4.Temel Finansal Oranlar 5.Borsa İstanbul(BİST)
Özet (Çeviri)
The globalization has had a certain repercussion in the accounting field and raised the necessity of applying a common language in accounting. This common language is regarded as IFRS (International Financial Report Standards). After their adaptation and application in many countries as well as in Turkey, the effects of IFRS on general economy, accounting policies and laws have been discussed. In this study, some general information has been released about the development of IFRS in Turkey and the determined primary financial ratios have been explained. The study has also endeavored to measure the impact of IFRS on the primary financial ratios of some firms in Istanbul Stock Exchange Industrial Index which are suited to the research conditions. Two different analyses have been conducted within the framework of this study. In the first analysis, in order to represent the financial tables of firms, the years between 2000-2004 has been considered as Pre-IFRS period and the years between 2005-2009 has been considered as Post-IFRS period. 12 primary financial ratios on the financial tables belonging to these periods have been averaged and compared, and then the results have been analyzed according to the T-test and Anova methods. In the light of the findings, it is concluded that IFRS regulations affect the primary financial ratios in the relevant period and the averages of financial ratios create homogeneous groups. 1. Globalization 2. Accounting Standarts 3. International Financial Report Standarts 4.Basic Financial Ratios 5. Istanbul Stock Exchange