Muaz İbn Cebel'in hayatı ve hadis rivayetindeki yeri
The life of Muaz b. Cebel and his place in the narration of the hadiths
- Tez No: 350259
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Genç yaşta Müslüman olup II. Akabe biatine katılan Muâz b. Cebel?in hayatı ve hadis rivâyetindeki yeri bu tezde işlenmiştir. Çalışma, girişi takip eden iki bölümden oluşmaktadır. Girişte çalışmanın konusu, amacı, önemi, metodu ve kaynakları ele alınmaktadır. Tezin birinci bölümünde Muâz b. Cebel?in hayatı incelendi. Onun Allah Rasûlü ile olan münâsebeti, Yemen?e gönderilmesi, Hz. Peygamber (s.a.s), Hz. Ebubekir (r.a), Hz. Ömer (r.a) zamanında hangi görevler de bulunduğu ve neler yaptığı ele alındı. Muâz b. Cebel?in ilmi yönü, kişiliği, eğitimci yönü üzerinde duruldu. İkinci bölümde ise, Muâz b. Cebel?in Hz. Peygamberden naklettiği hadisler konu ve içerik itibariyle tasnife tabi tutulmuş, özellikle ?Muâz hadisi? diye meşhur olan Hz. Peygamber (s.a.s)?in Muâz (r.a)?ı Yemen?e gönderirken kendisine, hüküm verme konusunda tavsiyelerde bulunduğu konuşmayı nakleden hadisin İslam hukuku açısından değerlendirmesi yapılarak mezheplerin görüşlerine yer verildi
Özet (Çeviri)
We have dealt in this these with the life of Mu'âz b. Cebel and his place in the narration of the Prophetic Hadiths, who had been converted to Islam in a young age before the second Akaba bi'at and took place in this Akaba bi'at. In the first chapter of introduction section of the study, we have spoke about the subject matter of this study, its goal and its importance and in the second chapter we have mentioned the method of the study and its sources. In the first section of our thesis, the life of Mu'âz b. Cebel and his figure from the point of religion. His relations with the Prophet, his being sent to Yemen by the Prophet, the duties undertaken by him at the times of the Prophet, Khalifah Abu bakr and Omar and what he has done in this period of time was dealt with in this section. And his life was analysed in the chapter named“the figure of Mu'âz b. Cebel”. As to the second section, the Prophetic traditions Mu'âz b. Cebel narrated, were classified in point of their subject matters and contents. After that we have focused on the famous hadith which narrates the conversation taken place between the Prophet and Mu'âz while sending him to Yemen, in which the Prophet gave him advices about handing down a decision, and we have given opinions of various Islamic Schools upon this hadith