Geniş açılı sismik ve çok kanallı yansıma sismiği verileri ile küçük Antiller yayı Guadeloupe adası güneyinin sedimanter yapısının yorumlanması
The sedimentary sequences interpretation of the lesser Antilles arc south of Guadeloupe from wide-angle and reflection seismic data
- Tez No: 350301
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küçük Antiller ada yayı büyük depremler yaratabilecek aktif bir Avrupa yitim zonudur. Bu bölgede, Güney Amerika?dan doğan Amazon ve Orinoco nehirleri ile taşınan büyük sediment birikimi, dünyanın en geniş yığışım komplekslerinden birini oluşturur. THALES projesi kapsamında, küçük Antiller?deki Barracuda ve Tiburon sırtları arasındaki yığışım prizması üzerinde geniş açılı ve çok kanallı (MCS) sismik profiller (15,5K ve 16,5K) toplanmıştır. Bu verilerin analizi sonucunda yapısal bir model ortaya çıkarılmıştır. Toplam uzunluğu 340 km olan, 7 farklı MCS profilinin yorumlanması ile bölgenin yapısı tartışılmıştır. Derin nüfuz derinliğine sahip MCS verileri ile sedimenter tabakalar görüntülenmiş ve bu görüntüler geniş açılı modelleme için ilk bilgiler olarak kullanılmıştır. Yaklaşık 30 km?lik ofsetli toplam 16 adet OBH/OBS (Okyanus Tabanı Hidrofonu/Sismometresi), 130 km?lik geniş açılı sismik profil üzerinde toplanmıştır. Son hız modeli, yaklaşık 6 km kalınlığa sahip sediment tabakasının varlığı ile Antiller yitim zonunun geometrisini ortaya çıkarmıştır. Küçük Antiller sedimentleri, geniş geçiş zonu tarafından ikiye bölünmüş, geniş açılı veriden elde edilen derinlik hız fonksiyonları ile açıklanabilmiştir. Bu sediment tabakaları volkanik yay önü temelinin üzerinde bulunmaktadır. MCS verisi üzerinde, yığışım kamasının topuğuna yakın yüksek genlikli dekolmanlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Lesser Antilles Island Arc is an European active subduction zone prone to major earthquakes. Huge sedimentary input by the South American rivers, namely Amazon and Orinoco, has formed one of the largest accretionary complexes in the world. In the framework of the THALES project, several coincident wide-angle and multichannel seismic (MCS) profiles (15.5N and 16.5N) have been collected on the accretionary prism between the Barracuda and Tiburon Ridges in the Lesser Antilles. Analysis results of these data were presented in order to construct a structural model. Seven different MCS profiles with a total length of 340 km are discussed to outline the structure of region. The sedimentary layers imaged on deep-penetrating MCS data were used as a priori information for the wide angle modeling. A total of 16 OBH/OBS (Ocean Bottom Hydrophone/Seismometer) with offsets up to 30 km were deployed on a 130 km long wide-angle seismic profile. The final velocity model shows the geometry of the Antilles subduction zone with a sediment thickness of up to 6 km. The sediments of the Lesser Antilles can be explained with the depth velocity functions obtained from wide-angle data where the sediments are divided into two sequences by a broad transition zone. These sedimentary layers overlie igneous forearc basement. High amplitude decollement near to the toe of the accretionary wedge is observed in MCS data.