Kablosuz gerçek zamanlı uygulamalar için geri beslemeye dayalı yeni bir UDP yaklaşımı: F-UDP
A new feedback based UDP design for wireless real time applications: F-UDP
  1. Tez No: 350302
  2. Yazar: ONUR GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ENGİN DEMİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gerçek zamanlı iletişimde paket kaybı kalite için önemli bir parametredir.Gerçek zamanlı Aktarım Protokolü (RTP), IP ağları üzerinden gerçek zamanlı ses ve video sunmak için standart bir paketleme biçimidir ve RTP uygulamaları Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) üzerine inşa edilmiştir . Kablosuz ağlarda paket kayıp oranı genellikle kablolu ağlara göre daha yüksektir ve bu nedenle kablolu-kablosuz ağlarda gerçek zamanlı iletişim için önemli bir konudur. Uygulama katmanında ileri hata düzeltme yöntemleri kullanarak sorunu çözmek için bir kaç çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda ise, geri hata düzeltme kullanarak paket kayıp oranı azaltmak için geri bildirim tabanlı adı verilen bir yöntem öneriyoruz(F-UDP).F-UDP? de, iletim iki taraf ayrılmıştır: kablolu ve kablosuz. Kablolu tarafta, geleneksel UDP iletim kullanılır. Kablosuz tarafında geriye hata düzeltme ise, negatif alındı, tamponlama ve numaralandırılmış UDP paketleri ile uyarlanarak kullanılmıştır. Kablosuz tarafta kayıp paketler için tampon ve tekrar iletim için akış kontrol mekanizması için kullanılmıştır. F-UDP paket kayıp oranı vadede UDP daha iyi performans olduğunu NS-2 simülasyon sonuçlarında F-UDP?nin paket kayıp oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Packet loss in real-time communication is an important parameter for quality. The Real-time Transport Protocol (RTP) defines a standardized packet format for delivering audio and video over IP networks and the majority of the RTP implementations are built on the User Datagram Protocol (UDP). Packet loss rate in wireless networks usually higher than wired networks and therefore it is an important issue for real time communication in wired-cum-wireless networks. There have been a few studies which try to solve problem by using forward error correction methods at application layer. In our study, we propose a method so called Feedback based UDP (F-UDP) in which we try to decrease packet loss rate by using backward error correction. In F-UDP, the transmission is divided into two sides: wired and wireless. In wired side, traditional UDP transmission is used. In wireless side, backward error correction is adapted by using negative acknowledgement, buffering and numbered UDP packets. A buffer is used for loss packets and flow control mechanism generated for wireless side. The simulations results on NS-2 show that F-UDP outperform UDP in term of packet loss rate.