Manisa Merkez İlçesinde yüksek sistem bağcılık işletmelerine yönelik yayım çalışmalarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on the evaluation of extenion services targeting high system viticultural farms in Manisa central district
- Tez No: 35032
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
X ÖZET Yüksek Lisans Tezi MANİSA MERKEZ İLÇESİNDE YÜKSEK SİSTEM BA?CILIK İŞLETMELERİNE YÖNELİK YAYIM ÇALIŞMALARININ DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hakan ERDEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Has an TATLIDİL 1994,sayfa:206 Jüri : Prof.Dr. Hasan TATLIDİL Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN Bu çalışmada, Manisa Merkez İlçesinde yüksek sistem balcılık işletmelerine yönelik yayım çalışmaları değer lendirilmiştir. Araştırmanın verileri, Manisa Merkez İlçesinde Köy Grubu Teknisyenliği bulunan 6 köydeki 112 üretici ile bunlara yayım hizmeti veren köy grubu teknisyen lerinden anketlerle toplanmıştır Anket uygulaması Ekim-Kasım 1992 tarihleri arasın da yapılmıştır. Araştırmada, üreticiler in sosyo-ekonomik nitelikleri, haberleşme davranışları ile yayım eleman larının nitelikleri incelenmiştir. Ayrıca, yüksek sistem bağcılıkla ilgili faaliyet lerde etkili olan bilgi kaynakları belirlenerek, bu bilgi kaynakları içerisinde yayım elemanlarının payı ortaya konmuştur. Sistemin tek dezavantajı ilk tesis maliyetinin yüksek oluşudur. Benimsemede düşük faizli kredi uygula masının etkili olduğu bulunmuştur. Yüksek sistem bağcı lığın gelişmesi için düşük faizli kredi uygulamasına yeniden başlanılmasının, üretim öncesi üreticilerin kar şılaştıkları aksaklıkların giderilmesinin, üretim periyodu ve sonrasında yayımın etkinliğinin arttırıl masının gerekli olduğu belirtilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Yüksek Sistem Bağcılık İşletmeleri, Köy Grubu Teknisyeni, Düşük Faizli Kredi, Yayımın Etkinliği
Özet (Çeviri)
îî ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE EVALUATION OF EXTENSION SERVICES TARGETING HIGH SYSTEM VITICULTURAL FARMS ÎN MANİSA CENTRAL DISTRICT HAKAN ERDEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Hasan TATLIDIL 1994,Page:206 Jury : Prof.Dr. Hasan TATLIDIL Pr of. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof. Dr. Yaşar GÜRGEN In this research, extension work directed to the High System Viticultural Farms in central Manisa are evaluated. Research data are collected from 112 farmers from 6 villages who have village group technicians and from these technicians who perform extension services. The interviews are implemented between October and November 1992. In this study, the sosyo-economic characteristics, communication behaviours and the characteristics of extension stuff are analyzed. In adition, the information sources which influence the operation of High System Viticultural Farms are determined and role of extension service stuff in these information sources is brought up. The only disadvantage of the system is the high cost of building it. It is found that the carrying out of low interest rate credits is effective at assuming the system. It is determined that the carrying out of low interest rate credit should begin, the problems that the farmers face before producing should be solved and the impact of extension during and after producing period should be increased for the development of High System Viticultural Farms. KEY WORDS: High System Viticultural Farms, Village Group Technicians, Impact of Extension, Low Interest Rate Credits