Genelleştirilmiş Habson teorisi
Generalized Habson theory
  1. Tez No: 35031
  2. Yazar: FATMA TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ALTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Legendre katsayıları, Laplace katsayıları, küresel harmonikler tanımlanmıştır. Daha sonra üç boyutlu uzayda Laplace operatörü ile ilgili Hobson ve Clerk-Maxwell teorileri verilmiştir [8], [9], [10]. ikinci bölümde p boyutlu uzayda, Laplace operatörü, öklid uzaklığı ve homogen polinomlar arasındaki bazı bağıntılar, Hobson ve Clerk-Maxwell teorileri yardımıyla verilmiştir [5], [8], [9], [10]. Üçüncü ve dördüncü bölümler çalışmamızın orjinal kısmını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde, Laplace operatörü yerine ultrahiperbolik operatör, Öklid uzaklığı yerine de Lorentz uzaklığı alınması halinde, Hobson ve Clerk-Maxwell teorilerinin yine geçerli kaldığı, teoremlerle ifade ve ispat edilmiştir. Dördüncü bölümde ise (M+m+N+n) -boyutlu uzayda hiperbolik-parabolik tipten lineer bir kısmi türevli denklem ele alınmıştır. Bu denklem, önce (m + n) -boyutlu uzayda ultrahiperbolik tipten bir denkleme dönüştürülmüş sonra da Hobson ve Clerk-Maxwell teorilerinin bu denklem için de geçerli kaldığı gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Harmonik fonksiyon, katı küresel harmonik, yüzey küresel harmonik, homogen polinom, Laplace operatörü, ultrahiperbolik operatör, öklid uzaklığı, Lorentz uzaklığı, hiperbolik-parabolik operatör.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to definitions of Legendre coefficients, Laplace coefficients and spherical harmonics. Additionally, in three dimensional space, Hobson ve Clerk-Maxwell theories for Laplace operator are given [8], [9], [10]. In the second chapter, some relations between Laplace operator Euclidean distance and homogeneous polynomials in p dimensional space are given by using Hobson and Clerk-Maxwell theories [5], [8], [9], [10]. The third and fourth chapters are the original parts of the study. In the third chapter, Hobson and Clerk-Maxwell theories in terms of Laplace operator and Euclidean distance are expanded and proved for ultrahyperbolic operator and Lorentzian distance. Finally, in the fourth chapter, a linear partial differential equation of hyperbolic-parabolic type in (M+m+N+n) dimensional space is considered. This equation is first transformed into on ultrahyperbolic type equation in (m + n)-dimensional space. Then it is proved that, Hobson and Clerk-Maxwell theories are still valid for the solutions of considered equation. KEY WORDS : Harmonic function, solid spherical harmonics, surface spherical harmonics, homogen function, Laplace operator, ultrahyperbolic operator, Euclidean distance, Lorentzian distance, hyperbolic-parabolic operator.