Orobanşa dayanıklı ayçiçeği hatlarının verim ve verim öğeleri
Yield and yield components of sunflower lines resistans to bromrape
  1. Tez No: 35033
  2. Yazar: NİYAZİ ZOBU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi OROBANŞA DAYANIKLI AYÇİÇE?İ (Helianthus annuus L.) HATLARININ VERİM VE VERİM Ö?ELERİ Niyazi ZOBU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Nilgün BAYRAKTAR 1994, Sayfa: 41 Jüri: Doç.Dr.Nilgün BAYRAKTAR Prof.Dr.Cemalettin Y.ÇİFTÇİ Yard.Doç.Dr.H.Ahmet YILMAZ Bu Araştırma, 1992 yılında Ankara Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Tarlasında yürütülmüştür. V.1546, V.6540, V.8931 ve Peredovik çeşitlerine ait çok sayıda hat materyal olarak kullanılmıştır. Melez döllerde fenolojik ve morfolojik gözlemler yapılmıştır. Ayrıca, bu döllerde bitki boyu, tabla çapı, tabla orta boşluk çapı, sap verimi, tohum verimi, 1000 tohum ağırlığı, kabuk oranı ve yağ oranlan tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Çimlenme süresi 14-17 gün; % 50 çiçeklenme süresi 66-72 gün; olgunlaşma süresi 108-116 gün; tohum verimi 59.60 (94 nolu melez döl) - 289.53 (61 nolu melez döl) kg/da; bitki boyu 67.69 (94 nolu melez döl) - 162.10 (81 nolu melez döl) cm; tabla çapı 13.07 (47 nolu melez döl) - 19.39 (90 nolu melez döl) cm; tabla orta boşluk çapı 2.74 (54 nolu kontrol) - 8.69 (53 nolu kontrol) cm; sap verimi 402.70 (94 nolu hat) - 792.73 (84 nolu kontrol) kg/da; 1000 tohum ağırlığı 37.43 (12 nolu hat) - 71.97 (53 nolu kontrol döl) g; kabuk oranı % 23.13 (47 nolu melez döl) - 28.12 (7 nolu melez döl); yağ oranı % 32.72 (53 nolu kontrol döl) - 43.09 (89 nolu melez döl) olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amacı; orabanşa dayanıklı, yağ oranı yüksek, kabuğu ince ayçiçeği hatlarının geliştirilmesidir. ANAHTAR KELİMELER : Kendilenmiş hat, tohum verimi, bitki boyu, tabla çapı, tabla orta boşluk çapı, sap verimi, yağ oranı, erkencilik durumu, orobanşa dayanıklılık
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SUNFLOWER (Helianthus annum L.) LINES RESISTANT TO BROMRAPE Niyazi ZOBU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Assoc.Prof.Dr.Nilgün BAYRAKTAR 1994, Page: 41 Jury: Assoc.Prof.Dr.Nilgün BAYRAKTAR Prof.Dr.Cemalettin Y.ÇİFTÇİ Asist.Prof.Dr.H.Ahmet YILMAZ The research, was carried out at the Ankara University, Agricultural Faculty, Department of Field Crops in 1992. A number of Lines which belong to V. 1546, V.6540, V.8931 and Peredovik varieties were used as material. Phonologically and morphological observations were done in hybrid progenies. In addition, plant height, head diameter, diameter of seedless centre of the head, stem yield, seed yield, 1000 grain weight, shell ratio and oil ratio were obtained. According to research results: Germination period was varied between 14-17 days; Flowering date up to 50 % percentage was varied between 66-72 days; maturity period was varied between 108-116 days; seed yield was varied between 59.60 (hybrid progeny 94) - 289.53 (hybrid progeny 61) kg/da; plant height was varied between 67.69 (hybrid progeny 94) - 162.10 (hybrid progeny 81) cm; head diameter was varied between 13.07 (hybrid progeny 47) - 19.37 (hybrid progeny 90) cm; diameter of seedless centre to the head was varied between 2.74 (control 54) - 8.69 (control 53) cm; stem yield was varied between 402.70 (hybrid progeny 94) - 792.73 (control 84) kg/da; 1000 grain weights was varied between 37.43 (hybrid progeny 12) - 71.97 (control 53) g; shell ratio was varied between 23.13 % (hybrid progeny 47) - 28.12 (hybrid progeny 7); oil ratio was varied between 32.72 % (control 53) - 43.09 (hybrid progeny 89). The aim of the research is to get sunflower lines which are resistant to broomrape, have high oil ratio and tiny shell. KEY WORDS: Inbred line, seed yield, plant height, head diameter, diameter, of seedless centre of the head, stem yield,stem ratio, oil ratio, earliness, resistance to broomrape.