Stresin el yazısına etkisinin geliştirilecek uzman sitem ile belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on determining effects of stress on handwriting through with the developed expert system.
- Tez No: 350320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMBİYE KANDEMİR, YRD. DOÇ. DR. AYDIN CARUS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yazı insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bilginin sonraki kuşaklara birikimli bir şekilde aktarılmasında yazının önemi büyüktür. Aynı zamanda duygu ve düşüncelerimizi de yazı ile kalıcı hale getirmek mümkündür. El yazısı ise daha derin bir anlam içermektedir. El yazısı, yazan kişi hakkında bir çok bilgiyi barındırır. Beyindeki nörolojik desenler tarafından temsil edilen kişilik özelliklerinin işaretidir el yazısı. Diğer bir deyişle beynimiz ve bilinçaltımız aslında alışkanlıklarımızın bir sonucu olarak karakterimizi biçimlendirmektedir. El yazısı incelenerek bireyin içinde bulunduğu ruh hali hakkında bir fikre varmak mümkündür. Sevinç, hüzün, öfke, kaygı bunlardan bazılarıdır. Kaygı, tespiti zor olan duygu durumlarından bir tanesidir. Birey, çok çeşitli nedenlerden ötürü kaygı duyabilir. Nedenlerin sayısı ve çeşitliliği oldukça fazladır. Aynı şekilde kaygıların türleri de çeşitlendirilebilir. Hayata karşı duyulan kaygılar, iş ve aile yaşamında hissedilen kaygılar, okul ortamındaki kaygılar bunlardan bazılarıdır. Bu çalışmada kaygı ile el yazısı arasındaki ilişkinin şekli araştırılmış ve kişinin kaygı durumunun tespiti için uzman sistem tabanlı bir uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen sistemi sayesinde kişinin içinde bulunduğu kaygı durumu hakkında bir kestirimde bulunabilmek mümkün olmaktadır. Bireyin kaygı tespiti, beş farklı eğitim modeli ile denenmiştir. Eğitim setine farklı özellikler eklenerek her modelin başarımı gözlenmiştir. Geliştirilen bu beş farklı model içerisinde en fazla %64,51'lik bir doğruluğa ulaşılmıştır. Çalışmada kaygı tahminin daha üst seviyede yapılabilmesi için bir takım önerilerde bulunulmuştur. Öneriler, gelecekte kaygı tahmini için geliştirilecek olan diğer sistemlere kaynaklık edecektir. Çalışma, bilgisayar mühendisliği ve tıp gibi iki farklı disiplinin ortak çalışması sonucu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Writing is indispensible for human life. It has a major importance of transfer information to the next generations cumulatively. At the same time, it is possible to make our feelings and thoughts permanent through writing. Handwriting has much more inner meaning. It contains a lot of knowledge about an individual. It is a sign of traits represented by neurological patterns. In other words, our brain and subconsciousness actually form our character as a result of our habits. It is possible to get a comprehension about an individual mood by examining handwriting. Joy, sadness, anger, anxiety are some of them. Anxiety is one of the most difficult identified emotional states. An individual can get anxious because of numerous reasons. Number and variety of reasons are quite a lot of. Likewise, types of anxiety can also be diversified. Anxiety to life, feeling of anxiety about work and family life, anxiety at school are some of these. In this study relationship between anxiety and handwriting has been explored and an expert system has been developed for an individual anxiety assessment. It is possible to make an estimate of individual state of anxiety by using developed software system. The developed expert system software for identifying anxiety is experimented on five different training models. Achievement of an each model is observed by integrating new attributes into training set. Maximum assessment result among the five different models is %64.51. In this study, some suggestions are made for increasing the assessment results. These suggestions can be used for studies aiming to identify anxiety level. As result of two distinct disciplines collaboration, such computer engineering and medicine, this study is constituted.