GAF-MTN soğan gen havuzunda yer alan hatlarda kuraklık stresi uygulamasının tohum üretimine etkisi
Effect of drought stress on seed production in GAF-MTN onion gene pool lines
  1. Tez No: 654515
  2. Yazar: AYŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE NESLİHAN ÖZTÜRK GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Küresel ısınmanın artmasıyla birlikte etkisini daha fazla göstermeye başlayan kuraklık stresi, önemli abiyotik stres faktörlerindendir. Soğan (Allium cepa L.) saçak kök yapısına sahip olduğu için kuraklığa hassas bir bitkidir. Bu yüzden soğan yetiştiriciliğinde ciddi bir risk oluşturmakta ve verim kayıplarına neden olmaktadır. Baş bağlama aşamasında uygulanan kuraklık stresi, baş soğan verimini ve ikinci sene gerçekleşen tohum verimini etkilemektedir. Bu tez çalışması kuraklık stresinin soğan çeşitlerinde tohum verimi üzerine etkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla uygun sera koşullarında GAF-MTN soğan gen havuzunda yer alan 10 kısa ve 15 uzun gün hatlar kullanılmıştır. Kuraklık stresi uygulanan soğan çeşitlerinin tohum aşamasında incelenmesiyle kontrol ve stres koşulları altında ortaya çıkan farklılıklar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kısa gün genotipleri arasından tohum verimi açısından, en toleranslı genotip K39 iken, en az toleranslı genotip K58 olarak saptanmıştır. Uzun gün genotipleri arasında ise tohum verimi açısından kuraklık stresine karşı en toleranslı genotip U2 olurken, en az toleranslı genotipin U31 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought stress, which has started to show its effect more with the increase of global warming, is one of the important abiotic stress factors. Onion (Allium cepa L.) is a drought-sensitive plant due to its fringed root structure. For this reason, it creates a serious risk in onion cultivation and causes yield losses. Drought stress applied at the head tying stage, It affects the head onion yield and the seed yield in the second year. This thesis study was conducted to determine the effect of drought stress on seed yield in onion varieties. For this purpose, 10 short and 15 long day lines in the GAF-MTN onion gene pool under suitable greenhouse conditions were used. By examining the drought-stressed onion varieties at the seed stage, the differences arising under control and stress conditions were evaluated. As a result, K39 was the most tolerant genotype among the short day genotypes in terms of seed yield, while the least tolerant genotype was K58. Among the long day genotypes, the most tolerant genotype against drought stress in terms of seed yield was U2, while the least tolerant genotype was U31.