Manyetik kompozit malzeme hazırlanması ve ağır metal adsorpsiyonunda kullanımı
Preparation of magnetic composites and application to heavy metal adsorption
- Tez No: 350371
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEREN DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, aktif karbon+demiroksit ve pirinç kabuğu külü + demiroksit den oluşan manyetik kompozitler hazırlandı. Sulu ortamdaki Cu (II), Ni(II) ve Cd(II)'nin adsorplanmasında aktif karbon ve pirinç kabuğu külüne demir oksitle manyetik özellik verilerek çalkalama (batch) yöntemiyle adsorpsiyon deneyleri gerçekleştirildi ve sonuçlar demir oksitsiz malzemelerle karşılaştırıldı. pH, adsorban kütlesi ve temas süresi parametreleri üzerinde çalışıldı. 30 dakikalık optimum çalkalama süresinde maksimum metal iyonlarının her iki kompozite adsorplandığı pH 7 olarak gözlendi. Pirinç kabuğu külü + demiroksit ile oluşturulan kompozitin aktif karbon+demir oksit ve ham maddelere oranla daha yüksek adsorplama kapasitesine sahip olduğu gözlendi. Bakır, nikel ve kadmiyumun pirinç kabuğu külü+ Fe2O3 üzerine maksimum adsorpsiyon kapasitesi sırasıyla 25.4 mg/g, 20.3 mg/g, 19.5 mg/g for bulundu. Artan adsorpsiyon kapasitelerinin BET yüzey analizleri ile de uyumlu olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, initially magnetic composite materials were produced in the laboratory as activated carbon+ iron oxide and rice husk ash+ iron oxide. Batch sorption experiments were performed to study the adsorption of Cu (II), Ni(II) and Cd(II) from aqueous solution using activated carbon and rice husk ash with and without iron oxide which has magnetic properties. Operating variables studied include solution pH, adsorbent mass and contact time. Maximum metal ion removal was observed at pH 7 for both magnetic composite materials for 30 minutes optimum shaking time. Rice husk ash + iron oxide composite material was showed a better adsorption capacity than the activated carbon+iron oxide and also raw materials. The maximum adsorption capacity of rice husk ash+ iron oxide was found to be 25.4 mg/g, 20.3 mg/g, 19.5 mg/g for copper , nikel and cadmium respectively. These results are in good correlation with BET surface area analysis results.