Depreme dayanıklı çok katlı perde sistemli betonarme bir yapının Türk ve Amerikan yönetmeliklerine göre tasarımı ve yönetmeliklerin karşılaştırılması
Design of an earthquake-resistant multi-storey reinforced concrete building with shear wall system according to the Turkish and American codes and to comparison of these codes
- Tez No: 350370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU DARILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Deprem kuşağında bulunan ülkelerde, deprem etkilerini göz önünde bulundurarak depreme dayanıklı betonarme yapılar tasarlanmaktadır. Depreme dayanıklı yapı tasarlamak günümüz teknolojisiyle geçmişe nazaran daha kolaydır. Yüksek lisans tezi olarak yapılan bu çalışmada, ele alınan örnek sistemde deprem analizi ve betonarme yapı tasarımı Türk yönetmeliklerine ve Amerikan yönetmeliklerine göre yapılmıştır ve iki ülke yönetmeliğine göre tasarlanan eş binalar karşılaştırılmıştır. Türkiye için deprem analizinde, deprem hesap metodlarını gösteren, 2007 yılında yürürlüğe giren Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY) kullanılmıştır. Betonarme kesit hesapları için' TS 500 Betonarme Yapıların Tasarım ve Hesap Kuralları' ile `TS 498 Yapı Elemanlarının Boyutlandırılmasında Alınacak Yüklerin Hesap Değerleri' kullanılmıştır. TS 500 ve TS 498 Türkiye'nin tüm bölgelerinde yapılacak yapılar için uyulması gereken kuralları belirtir. DBYBHY ise sadece deprem bölgelerinde uyulması gereken kuralları içermektedir. Amerika'da Türkiye'den farklı olarak çok kapsamlı yönetmelik olan International Builging Code (IBC-2009) mevcuttur. IBC'nin yanında betonarme yapı kurallarını içeren TS 500 ile benzer kapsamda olan American Concerte Institute (ACI)'ın hazırladığı `ACI 318 Building Code Requirements for Structural Concrete and Commentary' ve `İnşaat Mühendisleri Odası' statüsündeki American Society of Civil Engineer (ASCE)'ın hazırladığı TS 498 ile benzer kapsamda olan 2010 yılında yürürlüğe giren ASCE 7-10 Minimum Design Loads for Buildings and Other Structures kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete buildings are designed in the countries which are in the seismic zone, taking into consideration the effects of the earthquake. In this study which has been prepared as a M.Sc. thesis, the earthquake analysis methods and the design of the reinforced concrete building have been developed according to the Turkish and American codes, and an example shear wall building designed according to the codes of the two countries have been compared. For Turkey, the code on the buildings to be built in the earthquake zones (DBYBHY), which has went into force in 2007 and indicates the earthquake calculation methods in the analysis of earthquake have been used. ?TS 500 Rules of Design and Calculation of Reinforced Concrete Structures? and ?TS 498 Calculation values of the loads to be taken in the dimensioning of structural elements? have been used for the calculations of reinforced concrete sections. International Building code (IBC-2009) which is a very comprehensive code, is in force in America as different from Turkey. Besides IBC, ?ACI 318 Building Code Requirements for Structural Concrete and Commentary? issued by American Concrete Institute (ACI) which has a similar content as TS 500 which contains the rules of reinforced concrete structures and ?ACI 7-10 Minimum Design Loads for Buildings and Other Structures?, which has a similar content as TS 498, went into force in 2010 and issued by American Society of Civil Engineer (ASCE), which has the status of ?Chamber of Civil Engineers? in Turkey have been used.